Grafik tasarımın fotoğraftan etkileşimi
The interaction of graphic design by photography
- Tez No: 552903
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Grafik tasarım ile birlikte fotoğraf tekniklerinin gelişimine en önemli desteği verenler arasında teknoloji ön plana çıkmaktadır. Fotoğraf analog dönemden sayısal döneme doğru bir süreç tamamlamış ve bu sayede sayısal verilere dönüştürülmüş görüntüler üretme olanağı sunmuştur. Dijital görüntüler görme biçimlerimizi ve algılarımızı değiştirerek, tasarım süreçlerinde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişim sürecinde de olduğu gibi her teknolojinin arka planında birikimle birlikte ilerleyen temel bilgi vardır. Analog dönemin karanlık odası neyse dijital dönemin ki de bilgisayar olmuştur. Fotoğraf ortaya çıktığı andan itibaren anlatım dili bulunan ve mesajını izleyicisine direkt aktaran en güçlü iletişim aracı olarak grafik tasarım süreçlerinde iletişimsel bir işlev görerek kullanılmıştır. Bir grafik tasarımcı daha etkili tasarım ürünleri ortaya çıkartabilmek için fotoğraf ögesi üzerinde de uzmanlaşmalıdır. Çünkü fotoğraf tarihsel ilerleyişi ve toplumlar üzerinde yaratmış olduğu gerçeklik algısını günümüzde koruyarak, kendine has teknikleriyle geniş bir alandır. Fotoğrafın Grafik Tasarımın birçok alanında hizmet verdiği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotoğraf ögesinin yadsınamaz görsel algı gücü, bilgisayar ortamında ki yazılımlar ile görüntü işleme tekniklerinin aşamalarında kullanılması grafik tasarımın fotoğraftan etkileşimini göstermektedir. Bu nedenledir ki fotoğraf bilgisi doğrultusunda tasarlanacak görsellerin daha etkili ve doğru bir şekilde hedef kitleye iletildiği düşünülmektedir. Fotoğrafın, Grafik Tasarım alanlarında ki kullanımını ve iletişim sürecine olan etkisini gösteren, faydalı bilgiler sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the agents which have contributed to the development of graphic design together with photography, technology appears to be the most prominent. Photography has already completed the phase of developing from analogue towards digital echelons hence propounding the possibility of generating images converted into digital data. Digital images have transformed human's visual perception and have been widely used in design process. In the background of any technology there has been an original know-how just like in the aforementioned process. The dark room of the analogue era is the computer of the digital era. Beginning from the very first day of its emergence, photography has become the most powerful means of communication which owns a specific language of expression and which delivers its message directly to the spectator. Such power of photography has been utilized in graphic design as a communicative aspect throughout its history. In order to create more effective art pieces, a graphic designer is expected to have been specialized on photography as well. Photography is an extensive field of art with its continuous historical development and with its convincing reality perception on the spectators. Therefore photography appears as an unignorable factor in graphic design. It is stipulated that visual pieces designed under the light of photography has been reaching the target mass more effectively and correctly. The usage of photograply with its inevitable visual power -composed with the computer software and image processing techniques- is the result of the interaction between photography and graphic design. In this study it is aimed to give useful information on the interaction emerged from visual exposition and the correctness of its message to the spectators.