Two worlds meeting in one neighborhood: Receiving society members-Afghan workers relations in Yenimahalle, İstanbul
Bir mahallede iki dünyanın buluşması: İstanbul, Yenimahalle'de göç alan toplum üyeleri ve Afgan işçilerin ilişkileri
  1. Tez No: 552908
  2. Yazar: SÜMEYYE REİS EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Türkiye'ye yönelik kağıtsız Afgan işçi göçü meselesine göçmenler ve göç alan toplum üyeleri arasındaki grup ilişkilerine sosyolojik bir perspektifle bakarak katkıda bulunmayı hedeflemektedir. İstanbul'da bulunan bir gecekondu mahallesi olan Yenimahalle, sayısı artan kağıtsız Afgan işçi göçmenler sebebiyle araştırma sahası olarak seçilmiştir. Gruplar arası ilişkileri anlamak için grupların algıları, tutumları ve etkileşimleri analiz edilmektedir. Çalışmanın verisi Yenimahalle'de yapılan yarı yapılandırılmış ve yüz yüze gerçekleştirilmiş 12'si Afgan göçmenlerle, 12'si göç alan toplum üyeleriyle olmak üzere toplam 24 görüşmeden elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları göç alan toplum üyeleri ve Afgan göçmenlerin birbirlerini sosyal hiyerarşide asimetrik olarak konumlanan iki ayrı grup olarak algıladıklarını göstermektedir. Göç alan toplum üyeleri göçmenlere karşı acıma duygusu hissetmekte ve şiddet uygulamaktadır. Göçmenler ise göç alan toplum üyelerine minnet duymakta ve hayatta kalma stratejisi olarak sessiz kalmaktadırlar. Ortak bir duygu olarak, bu grupların birbirlerine karşı korku ve endişe duydukları gözlemlenmektedir. Araştırmanın diğer bulguları ise gruplar arasındaki çok kısıtlı bir sosyal etkileşimin olduğunu ve sosyal mesafenin göçmenlerin geçiciliğinden, gruplar arasında algılanan kültürel farklılıklardan ve göçmenlerin bekar olmalarından ve cinsiyetlerinden kaynaklandığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the issue of undocumented Afghan labor immigration in Turkey by looking at the intergroup relations between immigrants and receiving society members with a sociological perspective. A squatter neighborhood in Istanbul, Yenimahalle, is selected as the research field because of the increasing number of undocumented Afghan labor immigrants in this neighborhood. The perceptions, attitudes, and interactions of the groups are analyzed to understand the intergroup relations. Data of the study is obtained from a total of 24 semi-structured and face-to-face interviews conducted in Yenimahalle neighborhood; 12 with the receiving society members and 12 with the Afghan immigrants. The findings of the study suggest that the receiving society members and Afghan immigrants perceive each other as two distinct groups, which are positioned in social hierarchy asymmetrically. While receiving society members feel pity towards immigrants and commonly commit violence against them, immigrants feel gratitude towards receiving society members and generally stay silent as a survival strategy. As a shared feeling, it is observed that these groups feel fear and anxiety toward each other. Other findings of the study suggest that there is limited social interaction between groups, and the social distance between groups has emerged as the consequence of the temporality of the immigrants, perceived cultural differences between groups, and singlehood and gender of the immigrants.