Stoacılardan Alexander Wendt'e dünya devleti düşüncesi
Idea of the world state from stoics to Alexander Wendt
- Tez No: 552907
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünya devleti, evrensel bir ideal olarak yaklaşık yirmi beş yüzyıl öncesine dayanan bir düşüncedir. Felsefi temelleri Stoacıların kozmopolitan anlayışına kadar uzanmaktadır. Ancak bu düşünce, tam anlamıyla yirminci yüzyılda şekillenmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın son yıllarında Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan atom bombaları, dünya çapında korku ve şok etkisi yaratmıştır. 1945-1950 yılları arasında nükleer bir felaketten korunmak ve savaşları önlemek amacıyla çok sayıda dünya devleti önerisi getirilmiştir. Soğuk Savaş nedeniyle bu düşünce geri planda kalsa da, 1990'lardan itibaren kozmopolitanizmin de yükselişiyle birlikte tekrar gündeme gelmiştir. Dünya devleti düşüncesi, çoğunlukla imkânsız bir düşünce veya bir ütopya olarak değerlendirilmektedir. Siyasal kozmopolitanizm ile onun kurumsal bir projesi olarak görülebilecek dünya devleti, Uluslararası İlişkiler disiplini içinde bazı istisnaların dışında destek görmemiştir. Bu istisnalardan belki de en dikkat çekici olanı, Alexander Wendt'in dünya devletinin kaçınılmaz olduğu iddiasıdır. Dünya devletinin kaçınılmaz bir son olacağını kesin bir şekilde bilemeyiz. Ancak sınırlı bir dünya devletinin mümkün olduğunu öngörebiliriz.
Özet (Çeviri)
World state as a universal ideal dates back to twenty five centuries ago. The philosophical grounds of it can be traced back to the cosmopolitan idea of Stoics. However, this idea was aroused entirely in the twentieth century. Atomic bombs dropped on Japanese cities of Hiroshima and Nagazaki in the last years of the World War II caused a worldwide fear and shock. Between the years of 1945 and 1950, a vast number of world state proposals have been made in order to prevent wars and a nuclear disaster. After the Cold War, until the rise of cosmopolitanism in the 1990s, this idea remained in back ground. Idea of the world state is mostly considered as an impossible thought or a utopia. Political cosmopolitanism and idea of the world state as its institutional project has not been taken seriously within the discipline of International Relations with some exceptions. Perhaps the most striking of these exceptions is Alexander Wendt's claim that the world state is inevitable. We cannot know for certain that the world state will be an inevitable endstate. However, we can foresee that a limited world state is possible.