Türkiye'de matematik eğitimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Investigation of theses and dissertations in the field of mathematics education in turkey
  1. Tez No: 552985
  2. Yazar: ASLI SEVENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA HORZUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada 2000-2016 yılları arasında YÖKTEZ merkezinde erişime açık olan matematik eğitimi ve öğretimi alanında yapılmış lisansüstü tezler; hazırlandığı üniversiteye, yıllara, türüne, yıllara ve türe, tezlerde kullanılan dile, örneklem büyüklüğüne, hedef kitleye, araştırma yöntemine, araştırma desenine, veri toplama araçlarına, veri analiz tekniklerine, araştırma başlıklarına göre içerik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın amacı Türkiye'de matematik eğitimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerin genel bir fotoğrafını çekerek ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Çalışmanın evreni matematik eğitimi alanında yapılmış ulusal lisansüstü tezlerdir. Örneklemi 2000-2016 yılları arasında matematik eğitimi ve öğretimi alanında, 5 Mart 2019 tarihi itibariyle YÖKTEZ merkezinde tam metin olarak yayınlanmış olan 1276 lisansüstü tezdir. Nitel bir doğaya sahip olan bu araştırma, durum çalışması desenine sahiptir. Verilerin analizi kategorisel analiz ve frekans analizi teknikleri ile yapılmıştır. Bulgular grafik, frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülerek betimsel bir biçimde sunulmuştur. Araştırmanın sonucun göre, 1276 tezin yaklaşık %80'i yüksek lisans tezidir. Lisansüstü tezlere ilişkin çalışmalar 2000 ve 2008 yılları arası artarak devam etmiştir. Tezlerin en çok çalışıldığı yıl 2013 yılıdır. Tezlerde kullanılan dillerin %88.63'ü Türkçe'dir. Tezler en çok ortaokul 7. sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Tezlerde daha çok tercih edilen örneklem büyüklüğü 11-50 arasındadır. Tezlerin büyük çoğunluğunda nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Tezlerde en çok kullanılan veri analiz tekniği nicel veri analizi iken en çok kullanılan desen türü ise nicel yöntemlerde kullanılan, deneysel olmayan desen türlerinden tarama modelidir. Tezlerde görüşme tekniğinin tezlerde en çok kullanılan veri toplama aracı olması dikkat çekmektedir. Tez başlıklarında en çok çalışılan konu başlığı matematik konularıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the content analysis of open access graduate theses in the Council of Higher Education's Thesis Center on mathematics education and teaching and written between 2000 and 2016 was performed in accordance with the university, year of publication, type, year and type, language, sample size, target audience, research method, research design, data collection tools, data analysis techniques and research titles. The aim of the study was to determine the general picture of the graduate theses written on mathematics education in Turkey. The research population consisted of national graduate theses on mathematics education. The sample of the study consisted of 1276 graduate theses on mathematics education and teaching that were published between 2000 and 2016 and are accessible in full text in the Council of Higher Education's Thesis Center as of 5 March 2019. This study is a qualitative case study. Data analyses were performed by categorical and frequency analysis techniques. The results were presented in graphs, frequency and percentage tables. According to the result of the study, approximately 80% of 1276 theses are master's theses. The research studies were mostly conducted with 7th grade students in secondary schools and in 2013. The mostly preferred sample size is between 11 and 50. The most widely used data analysis technique is quantitative data analysis, and the most commonly used design is quantitative methods, interview technique is the most commonly used data collection tool and the most widely studied subject is mathematics.