Kolombiya – Avrupa Birliği (AB) serbest ticaret anlaşmasının Kolombiya'nın dış ticareti üzerindeki etkisi
The effects of the free trade agreement between Colombia and the European Union on Colombian foreign trade
  1. Tez No: 553028
  2. Yazar: NATALIA TAVERA ARENAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN KİTAPCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, küresel ticaret politikalarının tarihsel gelişimini ve AB ve gelişmekte olan ülkelerin rolünü sunmaktadır. Çalışma, GATT/DTÖ ticaret liberalizasyonu çerçeve politikaları dâhilinde AB ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki etkileşimin evrimini ve bunun kalkınma üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Ayrıca, AB'nin ve gelişmekte olan ülkelerin tarihte rolüne ve çok taraflı ticaret sisteminin evrimine ilişkin farklı bakış açıları ve teorik kavramları vurgulamaktadır. AB ile Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) yürürlüğe girmesinden sonra gelişmekte olan bir ülkede ticaretin gelişimi, istatistiksel yazılım kullanılarak Kolombiya ve AB arasındaki ticaretin son 8 yılına ilişkin bir Kümeleme Analizi ve Tanımlayıcı Analiz yoluyla analiz edilmiştir. Zaman dilimi, STA'nın 2013'te bloke edildiği tarihten önce ve sonra aynı yılları kapsamaktadır. Dolayısıyla analiz, 2009'dan 2017'ye kadar her iki ortak arasında ihracat ve ithalat verilerini derlemekte ve analiz etmektedir. Analizleri, İkili Ticaret Anlaşmasının etkisini, potansiyel değerini ve zorluklarını inceleyen hükümlerin hem faydaları hem de kısıtlamalarıyla ilgili bir tartışma takip etmektedir. Bu çalışmanın temel bulgusu, Kolombiya ve AB arasındaki STA'nın Kolombiya'nın kalkınmasını olumlu yönde etkilediğini, ancak ticaretin gelişmesi ve ekonomik büyüme üzerindeki gerçek etkisini belirlemede çalışılan verilerin yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, analiz edilen dönemde küresel koşulların ve ülkenin durumunun, STA ile kararlaştırılan şartlardan daha yüksek derecede ülke ekonomisiyle ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma ticaret anlaşmalarının kalkınmanın büyümesini olumlu yönde etkilediğini ancak üretim sistemlerinin verimliliği ve iç politikalarla belirlendiğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, daha uzun bir zaman dilimindeki bir analizin daha doğru sonuçlar ortaya koyabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the historical evolution of the global trade policies and the role of the EU and developing countries within it. The paper analyzes the evolution of the interaction between the EU and developing countries within the GATT/WTO trade liberalization frame policies and its impact on development. Also highlights different perspectives and theoretical concepts of the role of the EU and developing countries in the history and evolution of the multilateral trading system. Tradedevelopment in a developingcountryafter the implementation of a Free Trade Agreementwith the EU is analyzed by means of a Cluster Analysis and a Descriptive Analysis, using statistical software, upon the last 8 years of trade between Colombia and the EU. The time frame encloses the same amount of years prior and after the FTA implemented with the block in 2013. Hence the analysis compiles exports and imports data between both partners from 2009 to 2017. The analysis is followed by a discussion over both the benefits and limitations of the resulting provisions examining the impact of the Bilateral Trade Agreement, its potential value and challenges. The principal finding of this study reveals that the FTA between Colombia and the EU positively influenced Colombian development, howeverto establish the real impact over its trade development and economic growth the studied data is not sufficient. Furthermore, the global conditions and the situation of the country during the analysed period proved to be of higher relevance for the country's economy than the conditions agreed in the FTA. In conclusion the current study suggests that trade agreements do have a positive impact on growth of development but are highly determined by the efficiency of the production systems and internal policies. Also the study recommends thatan analysis on a longer period of time would retrieve more accurate results.