International trade barriers and their effects on the e-commerce businesses in Turkey
Uluslararası ticaret bariyerleri ve Türkiye'deki ticaret işletmelerine etkisi
  1. Tez No: 553038
  2. Yazar: FLEVIOUS NGWANG NGWANG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR EMRE KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yıllar boyunca uluslararası ticaret, milletlerin zenginliğinin ve gelişiminin tanımı olmuştur. Uluslar, ekonomik ve parasal bloklar, ekonomik büyümelerinin ve gelişimlerinin teşviği için diğerleriyle ticarete güvenmektedir. Aynı zamanda ve aynı amaç için, bu tanımlanmış hedeflere ve amaçlara ulaşmak için bu ticaretin önüne farklı biçimlerde engeller uygularlar. Bu nedenle, bu araştırma, uluslararası ticaretin gelişmesinde bazı devlet ve devlet dışı aktörlerin oynadığı rolleri göz önünde bulundurarak daha fazla deneysel ayrıntı keşfetmek ister. Ayrıca, araştırma hem iç hem de dış politika yaklaşımlarından dolayı karşı karşıya kaldıkları birçok zorluk ve engelleri güçlü bir şekilde araştıracaktır. Son olarak, bu çalışma kesin bir sonuca varılmasının yanı sıra bazı tavsiyelerde bulunabilir. Daha net bir açıklamaya sahip olmak için, bu araştırma çeşitli ticaret teorileri aracılığıyla ticaret ve ticaret engellerinin tarihini ve evrimini anlatmaktadır. Bu hem klasik teoriler hem modern teoriler ve aynı zamanda küresel ticareti düzenleyen organizasyonun kökenidir. Ayrıca, günümüzün ve önceki yılların ticaret engellerini ilişkilendirmek amacıyla, ithalat ve ihracat alanında Türk e-ticaret sektörünün çeşitli aktörlerine anketlerin oluşturulması yoluyla birincil veriler elde edilmiştir. Bu, bu çalışmanın bugünkü Türk e-ticaretinde diğer bölgelerle ticarette bu bariyerlerin çeşitli etkilerini ortaya koymasını sağladı ve böylelikle daha iyi bir ticaret ortamı için öneriler sundu.
Özet (Çeviri)
International trade over the years has been the definition of wealth and development of nations. Nations, economic and monetary blocks rely on trade with others so as to foster their respective economic growth and development. At the same time and for the same intended reason, they implement barriers to these trade in different forms so as to achieve these define objectives and goals. This research, therefore, would like to explore in more empirical detail while considering other sources of data acquisition the roles played by some state and non-state actors in the fostering of international trade. Furthermore, the research will strongly investigate the many challenges and barriers they are faced with both from their domestic and foreign policy approaches. Finally, this paper might attempt some recommendations as well as promise a definite conclusion. So as to have a more vivid explanation, this research recounts the history and evolution of trade and trade barriers through the various trade theories. That is both the Classical theories and the Modern theories as well as the origin of the organization regulating global trade. Furthermore, to relate the trade barriers of today and that of the previous years, primary data was gotten through establishment of questionnaires to the various actors of the Turkish ecommerce sector in the import and export field. This enabled this study to point out the various effects of these barriers in today's Turkish ecommerce inter-trade with other regions thereby proposing recommendations for a better trade atmosphere.