Kadın istihdamı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki-Türkiye örneği
The relationship between women's employment and economic growth
  1. Tez No: 553066
  2. Yazar: TANAY DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranı OECD ülkelerine göre oldukça geride kalmaktadır. Bu durumun başlıca sebepleri Türkiye'de cinsiyet temelli bakış açısının hakim olması ve kadının asıl görevinin çocuk bakımı ve ev içi düzenin sağlanması gerektiği anlayışıdır. Ev içi üretimin istihdama dahil olmaması, kadınların uyguladığı bu emeğin ücretsiz emek olarak nitelendirilmesine yol açmaktadır. Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı arttırmak amacıyla çeşitli yasal düzenlemeler ve projeler yürütülse de bir türlü istenilen duruma ulaşılamamıştır. Kadınların işgücüne piyasasına dâhil olması hem ekonomik kalkınmayı hem de ekonomik büyümeyi etkilemektedir. Kazanç elde etmeye başlayan kadınların hem sosyal hem de ekonomik özgürlükleri artmaktadır. Bu çalışmada 2000-2018 yılları arasında kadın istihdamın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kadın istihdamı arttırıcı politikalar üzerinde durularak, kadınların istihdam piyasasında karşılaştıkları engellere değinilmiştir. Ekonometrik analiz olarak Var modeli kullanılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde ettiğimiz veriler ile kadın istihdama bütün yönleriyle değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, women's labor force participation rate remains well behind countries according to the OECD. The main reason for this situation is to prevail in Turkey and understanding of gender-based perspective of the woman's main task should be to provide child care and domestic order. The fact that domestic production is not included in the employment leads to the qualification of this labor practiced by women as free labor. various regulations and projects in order to increase female participation in the labor force in Turkey realized, could not be reached a satisfactory condition. Women's involvement in the labor market affects both economic development and economic growth. Both social and economic freedoms of women who gain earnings are increasing. İn this study, the effect of female employment on economic growth was examined between 2000-2018. Women's employment-enhancing policies are emphasized and the barriers faced by women in the labor market are addressed. Var Model was used as econometric analysis. With the data we have obtained from the Turkey Statistical Institute has addressed all aspects of women's employment.