Marka değeri algılamalarının tüketici satın alma davranışlarına etkisi: Türkiye ve Azerbaycan üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
Brand value effect on consumer buying behavior of perception: A study of college students to Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 553202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamında tüketici satın alma davranışları üzerinde marka değeri oluşturmak işletmelerin rakiplerine karşı üstünlük sağlamada arzu ettikleri en önemli stratejilerdendir. Dolayısıyla işletmeler pazarlama stratejilerini oluştururken marka değeri yaratabilecek unsurları daha detaylı incelemeleri gerekmektedir. Marka değerlerinin tüketici satın alma davranışları üzerinde etkisi vardır. Marka değeri oluşturmak tüketiciyi kazanmak ve sonrasında elde tutmak adına, en dikkat çekici ve işlevsel konumdadır. Bu sebeple, markalaşma stratejilerine yeni bakış açıları kazandırılmak istenmektedir. Bu çalışmada, marka değerleri olan marka sadakati, marka farkındalığı, algılanan kalite, marka çağrışımları ve marka imajının tüketici satın alma davranışlarına etkisi incelenmiştir. Bu çalışma Türkiye ve Azerbaycan üniversite öğrencilerinin marka değeri algılamalarının tüketici satın alma davranışlarını ölçmek amacı ile yapılmıştır. Türkiye'den Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Azerbaycan'dan Azerbaycan Turizm ve Menecment Üniversitesinde anket uygulaması tabii yapılmıştır. Anket çalışması her bir üniversitede 300 olmak üzere toplam 600 öğrenciye uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Her iki üniversitenin anket analizi sonucunda marka sadakatinin satın alma davranışlarına etki ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Creating brand value on consumer purchasing behavior is one of the desired crucial strategies for companies to gain advantages over their competitors in today`s increasing competetive environment. Therefore, companies need to examine the elements that can create brand value in more detail while creating marketing strategies. Brand values have a significant impact on consumer pruchasing behavior Creating brand value is the most remarkable and functional thing in order to gain the consumer and keep it afterwards. For this reason, it is desired to gain new perspectives on branding strategies. In this study, the effects of brand values like brand royalty, brand awareness, perceived quality, brand connotations and brand image on consumer buying behavior were investigated. This study is conducted to measure Azerbaijani and Turkish university students` perception of brand value in consumer pruchasing behavior. The survey was conducted among students of Mugla Sıtkı Kocman University in Turkey and the Azerbaijan Tourism University Menecment in Azerbaijan. 300 students participated in the survey was applied to a total of 600 students in each university. The results of the survey were analyzed by SPSS program. As a result of the survey analysis in both universities, it is seen that brand loyalty has an impact on the purchasing behavior.