Yerel yönetimlerin spor tesislerinden faydalanan yöre halkının hizmet kalitesi beklentisi ve algısına yönelik bir inceleme: Keçiören Belediyesi örneği
A study on service qality expectation and perception of members who using the sports facitilies of local goverenments ; The case of Keçiören Municipality
- Tez No: 553201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara Keçiören Belediyesi'ne bağlı spor tesisleri üyelerinin, bu merkezlerin sunduğu spor hizmetlerinin kalitesinden duyduğu beklenti ve algı düzeyini belirlemek ve bu bilgiler doğrultusunda, belediyenin spor merkezleri ile ilgili neler yapabileceği konusunda önerilerde bulunmaktır. Ankara Keçiören Belediyesi'ne bağlı 4 Spor Merkezi araştırmanın çalışma evrenini, 356 kadın ve 129 erkek üye ise örneklemini oluşturmaktadır. Spor tesisleri merkezlerinin hizmet kalitesi algılarını ve beklentilerini belirlemek için ölçüm aracı olarak Gürbüz ve diğerleri (2005) tarafından geçerliliği ve güvenirliği Türkiye için yapılmış olan, Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (Service Quality Assessment Scale; Lam, 2000) kullanılmıştır. Bu ölçek personel, program, soyunma odası, fiziksel tesis, antrenman tesisi alt boyutlarından oluşmaktadır. Elde edilen verilerle, frekans, yüzde değeri, aritmetik ortalaması ve standart sapma analizleri yapılmış, ölçeğin iç tutarlılığının belirlenebilmesi için güvenirlilik katsayısı yöntemi ile veriler hesaplanmıştır. Genel olarak hizmet kalitesini belirleyebilmek için algılama skorları beklenti skorlarından çıkarılarak arasındaki farklar tespit edilmiş, gruplar arası farklılıkları bulmak için“eşleştirilmiş-örneklem t testi, bağımsız-örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi”kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, personel boyutunun“yardım etme istekliliği”maddesi dışında, tüm alt boyut ve maddelerde algı-beklenti arasında negatif fark olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of expectation and perception of the sports facilities of the Ankara Keçiören Municipality and the quality of the sports services provided by these centers and to make recommendations on what the municipality can do about the sports centers in accordance with this information. The 4 sports centers of Ankara Keçiören Municipality constitute 356 female and 129 male members. Sports facilities, centers of service quality perceptions and Gürbüz and others as a measurement tool to determine their expectations (2005) made for the validity and reliability of Turkey, Service Quality Assessment Scale (Service Quality Assessment Scale Lam, 2000) was used. This scale consists of staff, program, changing room, physical facility, training facility sub-dimensions. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation analyzes were performed and the data were calculated by the reliability coefficient method to determine the internal consistency of the scale. In order to determine the quality of service in general, the differences between the detection scores were removed from the expectation scores and, paired-sample t test, independent-sample t-test and one-way analysis of variance kal were used to find the differences between the groups. The findings of the study show that there is a negative difference between perception and expectation in all sub-dimensions and items except for ve willingness to help arasında personnel dimension.