Bilim ve teknoloji ekseninde sanatın paradigmatik devinimi: Biyosanat
The paradigmatic movement of art in the axis of science and technology: Bioart
- Tez No: 553221
- Danışmanlar: PROF. ÇAĞATAY İNAM KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma teknoloji ve bilimin sanatın gelişimine etkileri üzerinden yapılandırılmış ve bu kapsamda örnekler ele alınarak açıklanmıştır. Tarihsel süreç içinde sosyal olguların ve bilimsel gelişmelerin sanata yansımaları kronolojik olarak sınıflandırılmıştır. Özellikle 21. yüzyıl sanatında teknolojik gelişmelerin biyosanat alanına katkıları araştırılarak, örnekleri ile açıklanmıştır. Küresel bağlamda sanattaki gelişmelere rağmen günümüzde ülkemiz sanat eğitiminde disiplinler arası uygulamaların yaygınlaşmadığı görülmektedir. Sanat eğitimi içeriğinin güncellenmesi ve çağın verilerine entegrasyonunun gerekliliğinden hareketle bu çalışma; biyosanat uygulamalarına dönük eksikliğin tespiti ve araştırmacılara başlangıç olacağı görüşüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is structured on the effects of technology and science on development in art and examples are explained in this context. In the historical process, the reflections of social phenomena and scientific developments on the art have been classified chronologically. Especially, the contributions of technological developments in the 21st century art have been investigated and explained with their examples. In spite of the developments in art in the global context, it is seen that interdisciplinary practices are not widespread in our country's art education. This study is based on the necessity of updating the content of art education and its integration into the data of the age; This study was carried out to determine the lack of bioart applications and to start with the opinion of researchers.