Ortaöğretim kurumlarında İngilizce öğretimindeki başarısızlık nedenlerinin öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi (Kayseri ili örneği)
Evaluation of the reasons for the lack of success in teaching English at high schools regarding students' views (Kayseri province sample)
  1. Tez No: 553223
  2. Yazar: SONGÜL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarında İngilizce öğretimindeki başarısızlık nedenlerini öğrenci görüşleri açısından belirlemektir. Araştırmada genel tarama modelinde betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrenciler; örneklemini ise 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kayseri İli Melikgazi ve Kocasinan merkez ilçelerindeki farklı türden ortaöğretim kurumlarına devam eden 705 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemin seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Serdar Erdem tarafından 2016 yılında geliştirilen 'İngilizce Öğretme-Öğrenmede Karşılaşılan Sorunlar Anketi' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde yüzde ve frekans analizi ile ki kare testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okullarda isteyen öğrencilerin daha fazla İngilizce ders alamadığı, ders kitaplarının yetersiz olduğu, İngilizce öğrenmek için öğrencilerin ders dışında zaman harcamadıkları, öğrencilerin İngilizce dinlediğini ve okuduğunu anlamakta güçlük çektiği, öğrencilerin düşündüklerini İngilizce yazıya geçirmekte güçlük çektiği, öğrencilerin İngilizce konuşmakta güçlük çektiği, öğrencilerin İngilizceye nasıl çalışılacağını bilmedikleri, öğrencilerin İngilizce dilbilgisi kurallarını öğrenmekte güçlük çektiği, öğrencilerin yeterli yazılı kaynağa sahip olmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this sudy is to find out the reasons for the lack of success in teaching English at high schools in terms of students' views. In the study, descriptive research method has been used in general survey model. The target population of the study consists of the students attending high schools in Turkey. And the sample of the study consists of 705 students attending different kinds of high schools in Melikgazi and Kocasinan central districts in Kayseri province in 2017-2018 academic year. In choosing of the sample of the study, Random Sampling Method has been used. As data collection tools, a student questionairre“The Questionairre of Problems Encountered in English Language Teaching-Learning”developed by Serdar Erdem in 2016 has been used. In the analysis of quantitative data collected from study, 'frequency analysis“, ”percentage analysis“ and ”chi square test" have been used. As for the results of the study, it has been found out that the students who want to have extra English courses can not do so, course books are inadequate, students do not spend extra time to learn English except classes, students have difficulty understanding what they listen and what they read, students have difficulty in writing what they think in English, students have difficulty speaking in English, students do not know how to study English, students have difficulty learning grammar, students do not have enough material to study.