Yetenek yönetimi bağlamında çalışanların kariyer yönetimi
Career management of employees in the context of talent management
  1. Tez No: 553283
  2. Yazar: CANSU GALAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÖKÇEN KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son zamanlarda stratejik insan kaynakları yönetiminin önemli bir unsuru haline gelen yetenek yönetimi genel olarak yetenekli çalışanların elde edilmesinden, işletmeye bağlılığının sağlanmasına kadar olan süreci kapsamaktadır. İşletme ile çalışan arasında pozitif bir ilişkinin kurulmasına öncülük yetenek yönetimi, yetenekli çalışanların işletme bağlılıklarının arttırılmasında oldukça önemlidir. Bu noktadan hareketle tez çalışması, yetenek yönetimi bağlamında yetenekli çalışanların işletme için önemini vurgulamayı ve bu çalışanları elde tutmak için işletmelerin önemli stratejilerinden birisi olan kariyer yönetimi ile yetenek yönetimi arasında ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle yetenek yönetimi ve kariyer yönetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra çalışmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezler uygun analizler ile değerlendirilerek çalışmanın bulguları elde edilmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan ölçek, Giresun'da faaliyet gösteren özel hastane çalışanlarına uygulanmış ve anketlerin 110 tanesi geçerli sayılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 23.0 programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada katılımcılarının demografik yüzdelikleri bulunmuş, ölçeklere güvenirlik analizi yapılmış, faktör, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda yetenek yönetimi ile kariyer yönetimi arasındaki ilişki analiz edilmiş ve pozitif yönlü bir ilişki (r=0,745) olduğu saptanmıştır. Daha sonra demografik verilerin yetenek yönetimi ve kariyer yönetimi ile ilişkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Bulgular sonucunda yetenek yönetimi ile eğitim (r=-0,085), unvan (r=-0,111) arasında negatif yönlü ve yetenek yönetimi ile yaş (r=0,089), hastanede çalışma süresi (r=0,189), toplam iş deneyimi (r=0,237) arasında pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır. Kariyer yönetimi ile unvan (r=-0,063) arasında negatif yönlü ve kariyer yönetimi ile yaş (r=0,097), eğitim (r=0,059), hastanede çalışma süresi (r=0,165), toplam iş deneyimi (r=0,170) arasında pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Talent management, which has recently become an important element of strategic human resources management, generally covers the process from the acquisition of talented employees to the commitment to business. Leading the establishment of a positive relationship between business and employee talent management is crucial in increasing the loyalty of talented employees. From this point of view, the thesis study aims to emphasize the importance of skilled employees in the context of talent management and to determine whether there is a relationship between career management and talent management, which is one of the important strategies of the enterprises to keep these employees. In the study, firstly information about talent management and career management is given. Then, the hypotheses created for the purpose of the study were evaluated with appropriate analyzes and the findings of the study were obtained. Survey method was used as data collection method. The scale was applied to the private hospital employees in Giresun and 110 were valid. The data were analyzed statistically with SPSS 23.0 program. In the study, demographic percentages of the participants were found and reliability, scale, correlation and regression analyzes were performed. As a result of the findings, the relationship between talent management and career management was analyzed and it was found that there was a positive relationship (r=0.745). Later, the relationship between demographic data and talent management and career management were examined separately. As a result of the findings, talent management and education (r=-0,085), title (r=-0,111) and age (r=0,089). There was a positive correlation between hospital working time (r=0,189) and total work experience (r=0,237). Career management and negative direction between the title (r=-0,063) and career management with age (r=0,097), education (r=0,059), hospital working time (r=0,165), total work experience (r=0,170) was found to be a positive relationship between the positive.