The impact of working capital management practice on firm profitability: An evidence from manufacturing firms listed in Istanbul Stock Exchange
Çalışma sermayesi yönetimi uygulamasının firma karlılığı üzerine etkisi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören imalat firmalarından bir çalışma
  1. Tez No: 553286
  2. Yazar: MOHAMMED BASHIR YUSUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çeşitli finansal kararları alma sürecinde derin karışmalardan dolayı, çalışma sermaye bileşenleri imalat firmaları için çok önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gösteren Türk kimya, petrol ve plastik imalat firmalarının beş yıl boyunca 2012'den – 2016'ya kadar çalışma sermayesi yönetimi uygulamasının firma karlılığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Alacakların tahsil süresi (ATS), stok devir süresi (SDS), borçların devir süresi (BDS) ve nakit dönüş süresi (NDS) bağımsız değişkenler olarak kullanılan çalışma sermaye bileşenleridir. Hem aktif karlılığı (AK) hem de öz sermaye karlılığı (ÖSK), bağımlı değişkenler olarak kullanılan firma karlılığı değişkenleridir ve buna ilave olarak, cari oranı (CO), kaldıraç oranı (KO) ve satış büyümesi (SB) kontrol değişkenleri olarak kullanılmaktadır. Araştırmacı, bağımsız ve bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmak ve daha sonra çalışmanın mümkün hedeflerine ulaşmak amacıyla tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Nihayet, Pearson korelasyon sonucu firma karlılığının ATS ve SDS değişkenleriyle pozitif ve negatif bir korelasyona sahip olduğunu bulunmuştur, ayrıca AK'nın sırasıyla BDS ve NDS değişkenleri ile sırasıyla negatif ve pozitif bir korelasyonu bulunurken, ÖSK'nın BDS ve NDS değişkenleri ile sırasıyla pozitif ve negatif korelasyon varmış. Ancak, doğrusal regresyon sonucu firma karlılığının ATS ve BDS değişkenleriyle pozitif ve SDS ve NDS değişkenleriyle negatif bir ilişkiye sahip olduğuna tanık olmuş. Souç itibarıyla, araştırmacı NDS ve BDS değişkenlerini kısaltmayı ve ayrıca stok eksikligi veya aşırılığı aşmak için satın alma, üretim ve pazarlama bölümleri arasında güçlü bir iletişim kurmayı önerir.
Özet (Çeviri)
Due to their deep involvement with various financial decisions, working capital components are very essential for manufacturing firms. Therefore, the principal aim of this study was definitely to inspect the influence of working capital management practice on the firm profitability of the Turkish chemical, petrol and plastic manufacturing firms listed on Istanbul Stock Exchange for a period of five years from 2012 to 2016. Accounts receivable period (ARP), inventory conversion period (ICP), accounts payable period (APP), and cash conversion cycle (CCC) are working capital components that employed as independent variables. Both return on assets (ROA) and return on equity (ROE) are firm profitability variables that hired as dependent variables and in addition to this, current ratio (CR), debt ratio (DR), and sales growth (SG) are exploited as control variables. The researcher is designed certainly to employ descriptive statistics, correlation and linear regression analysis as a statistical testing tool to uncover the association between independent and dependent variables and then reach the possible goals of the study. Finally, the Pearson correlation result exposed that firm profitability has a positive and negative correlation with ARP and ICP variables respectively, additionally, ROA has a negative and positive correlation with APP and CCC variables respectively while ROE has a positive and negative correlation with APP and CCC variables respectively. However, the linear regression result witnessed that firm profitability has a positive relationship with ARP and APP variables and a negative relationship with ICP and CCC variables. In the end, the researcher recommends to shorten CCC and APP variables and also build strong communication among purchasing, production, and marketing departments to overcome shortage or excess of inventory.