Effects of working capital management on firms' profitability: A sectoral analysis of Türkiye
İşletme sermayesi yönetiminin firma karlılığına etkisi: Türkiye'nin sektörel bir analizi
  1. Tez No: 895310
  2. Yazar: BUĞRA BOLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Türkiye'deki imalat, tarım ve taşımacılık ile depo sektörlerine odaklanarak işletmelerin karlılığı üzerindeki işletme sermayesi yönetiminin (WCM) etkilerini araştırmaktadır. Panel veri metodolojisi kullanılarak, 2017-2021 yılları arasında EMIS'ten toplanan 954 Türk şirketine ait finansal veriler analiz edilmiştir. Alacak devir hızı, stok devir hızı ve nakit dönüşüm döngüsü (CCC) gibi anahtar metrikler, karlılık üzerindeki etkilerini değerlendirmek için incelenmiştir. Bulgular imalat sektöründe, CCC ile işletme karlılığı arasında önemli bir negatif korelasyon olduğunu, yani etkin WCM'nin karlılığı artırdığını ortaya koymaktadır. Çalışmada, firma büyüklüğü, borç oranı ve satış büyümesi gibi faktörler kontrol edilerek hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analizler kullanılmaktadır. Sonuçlar, sektöre özgü WCM stratejilerinin karlılığı optimize etmek ve hissedar değeri yaratmak için gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, Türkiye'den ampirik kanıtlar sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve çeşitli sektörlerde etkin WCM uygulamalarının önemini vurgulamakta, farklı ekonomik ortamlarda bu dinamikleri keşfetmek için daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of working capital management (WCM) on firms' profitability, focusing on the manufacturing, agriculture, transport and warehouse sectors in Türkiye. Utilizing a panel data methodology, the study analyzes financial data from 954 Turkish companies collected from EMIS between 2017 and 2021. Key metrics such as receivables turnover, inventory turnover, and the cash conversion cycle (CCC) are examined to assess their impact on profitability. The findings reveal a significant negative correlation between the CCC and firm profitability in the manufacturing sector, indicating that efficient WCM enhances profitability. The study employs both univariate and multivariate analyses, controlling for factors like firm size, debt ratio, and sales growth. Results emphasize the necessity of sector-specific WCM strategies to optimize profitability and create shareholder value. The study contributes to the existing literature by providing empirical evidence from Türkiye and underscores the importance of effective WCM practices across various sectors, advocating for further research to explore these dynamics in different economic environments.