Erken adölesan dönemdeki akran zorbalığının aile işlevleri ve çocuk davranışları ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining of relationship between bullying in the early adolescent period with family functionalities and child behaviors
- Tez No: 553355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA EVGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN GÖRDELES BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ERKEN ADÖLESAN DÖNEMDEKİ AKRAN ZORBALIĞININ AİLE İŞLEVLERİ VE ÇOCUĞUN DAVRANIŞLARI İLE İLİŞKİSİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kezban BOZAN NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2018 ÖZET Bu çalışma, erken adölesan dönemdeki akran zorbalığının aile işlevleri ve çocuğun davranışları ile ilişkisini belirlemeye yönelik yapılmış tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini Niğde il merkezinde bulunan ortaokullardan basit rastgele yöntemle seçilen, 23 Nisan Havacılar Ortaokulu'nda 2016-2017 yılında öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 320 öğrenci ve ebeveyni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, araştırmacılar tarafından oluşturulan öğrenci ve ebeveyn anket formları, Geleneksel Akran Zorbalığı Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Çocuk ve Ergen Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik hesaplaması, ortalama), Ki- Kare, Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis testleri ile Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %60.6'sı kız, %50.3'ü 13-14 yaş aralığında, %27.8'i 7. sınıftadır. Öğrencilerin %96.6'sının anne babasıyla birlikte yaşadığı, %14.4'ü okulu sevmediği ve %71.9'unun ekonomik durumunun iyi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan ebeveynlerin %72.8'i kadın, %51.02'ı 39-48 yaş aralığında, %41.9'u üniversite mezunu, %45.0'ı ev hanımıdır. Öğrencilerin %12.5'inin zorba, %14.1'inin kurban, %13.1'inin ise zorba/kurban olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF RELATIONSHIP BULLYING IN THE EARLY ADOLESCENT PERIOD WITH FAMILY FUNCTIONALITIES AND CHILD BEHAVIORS (M. Sc. Thesis) Kezban BOZAN NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE July 2018 ABSTRACT This study is a descriptive study aimed to determine the relationship of peer bullying in the early adolescent period to family functions and children's behavior. The universe of the research consists of 320 students and parents who have been selected by simple random method from middle schools located in the center of Niğde province, who have been educated in 23 Nisan Havacılar Secondary School in 2016-2017 and accepted to participate in the research. The data of the study were collected using the student and parent questionnaires formulated by the researchers, The Traditional peer Bullet Scale, The Family Assessment Scale and The Assessment of Child and Adolescent Behavior Scale. In evaluating the data; descriptive statistics (percentile calculation, mean), Ki- Square, Mann-Whitney U and Kruskall Wallis tests and Spearman correlation analysis were used. Of the children who participated to this study, 60.6% were girls, 50.3% were in the age group 13-14 and 27.8% were seventh grades. It has been found that 96.6% of the students are living with their parents, 14.4% of them don't like the school and 71.9% of them havegood economical conditions. Of the parents who participated to study, 72.8% were female, 51.0% were in the age group 39-49, 41.9% were graduated from a university and 45.0% were housewifes. In the study, it was determined that 12.5% of the students were bullies, 14.1% were victims and 13.1% were bullies/victims.