Çocuklarda obezite komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of obesity complications in children
- Tez No: 553356
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BİDECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde obezite sıklığı hızla artmaktadır. Obezite, özellikle abdominal obezite; sıklıkla tip 2 DM ile sonuçlanan karbonhidrat ve yağ metabolizması bozuklukları ile ilişkilidir. Lipit profili bozuklukları, hipertansiyon, vasküler inflamasyon birlikteliği sonucu aterosklerotik kalp ve damar hastalıkları oluşmaktadır. Tüm bu metabolik risk faktörlerinin birlikte görülmesi durumuna metabolik sendrom adı verilmektedir. Çalışmamıza son 5 yılda polikliniğe fazla kilo şikayetiyle başvuran obez hastalar dahil edilmiştir. Komplikasyonların vücut kitle indeksi persentiliyle ilişkisi, yaş ve cinsiyet dağılımının incelenmesi planlanmıştır. 1325 obez hasta saptandı. Hastaların 54,3% kız, 45,7% erkekti. Yaş ortalaması 11,74 dü. Özellikle adolesan çağda kız çocuklarının poliklinik başvurusunun daha fazla olduğu görüldü. Hastalarda görülen komlikasyonlardan VKİ persentili ile ilişkili olanlar; adenotonsillektomi öyküsü, akantozis nigrikans, stria, hipertansiyon, bel çevresi, HOMA-IR, ve glukoz/insulin oranıyla saptanan insulin direnci, QUICKI ile saptanan insulin sensitivitesi ALT, hepatosteatoz, dislipidemi parametrelerinden sadece HDL düşüklüğüydü. Metabolik sendrom kriterlerinden DSÖ ve IDF de VKİ persentiliyle ilişkiliyken Cook kriterleriyle tanı alan hastalarda anlamlı ilişki görülmedi. Sırasıyla DSÖ, Cook ve IDF için metabolik sendrom prevelansı; 23%, 40% 23% olarak saptandı. Çocukluk çağı obezitesi gitgide büyüyen bir halk sağlığı problemidir. Olası komplikasyonlar hem çocukluk çağında hem de erişkin çağda morbidite ve mortaliteyi oldukça arttırmaktadır. Metabolik sendrom da bu komplikasyonların en önemli parçasıdır. Bu konuda toplumsal önlemlerin alınması, ailelerin obezite ve yaşanabilecek zararları açısından bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Prevalence of obesity is rising in the world and also in our county recently. Especially abdominal obesity is associated with disorders of carbohydrate and fat metabolism and therefore resulting in type 2 DM. Combination of dyslipidemia, hypertension and vascular inflammation can lead to the progression of atherosclerotic cardiovascular disorders. Metabolic syndrome is defined as a cluster of all these metabolic risk factors occur together. The aim of this study was to obtain the relation betweenthe percentile of body mass index(BMI) and complications of obesity and to determine the distribution of complications according to demographic variables(age, gender). Obese patients who admitted to our outpatient clinic in the last 5 years were included in our study. 1325 obese patients included in this study. 54.3% of the patients were female and 45.7% were male. The average age was 11,74 ±3,30 (min 6- max 18). Outpatient clinic admissions in adolescence are more frequent in female patients . High BMI percentile was significantly related to; adenotonsillectomy history, acanthosis nigricans, striae, hypertension, high waist circumference percentile, insulin resistance determined by HOMA-IR, QUICKI and glucose / insulin ratio, ALT value, hepatosteatosis and only low HDL among dislipidemia parameters. WHO and IDF's, two of the metabolic syndrome criteria, were associated with BMI percentile, but no significant correlation was found in patients diagnosed with Cook's criteria. Metabolic syndrome prevalence for WHO, Cook and IDF's criteria were respectively; 23%, 40% 23%. Childhood obesity is a growing public health problem. Potential complications of obesity increase morbidity and mortality in childhood and also in adulthood period. Metabolic syndrome is one of the most important complications of childhood obesity. Social precautions should be taken and families should be informed about obesity and potential complications of obesity.