Morbid obez ve metabolik sendromlu çocuklarda yeni nesil enflamatuvar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of next generation inflammatory markers in children with morbid obese and metabolic syndrome
  1. Tez No: 639721
  2. Yazar: SEVGİ DİLAN ERSELCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN DONMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde oldukça yaygın bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz obezite, her yaş grubunu ciddi ölçüde etkilemektedir. Günlük hayattaki yeme içme alışkanlıkları, aktivite, teknolojik etkilenmeler obezitenin yaygınlaşmasında önemli birer faktördür. Bununla beraber son dönemlerde artan enflamatuar hastalıklar ve obezite ilişkisi güncel olarak da araştırılmaktadır. Bizim çalışmamızda da obez, morbid obez, metabolik sendromlu morbid obez hasta grupları ile sağlıklı ve normal vücut kitle indeksli çocuklarda yeni nesil enflamatuar belirteçler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamızda toplam 172 çocuk çalışma kapsamına alındı. Dört grup oluşturuldu. Normal vücut kitle indeksine sahip çocuklar birinci grubu (kontrol grubu) (K) oluşturdu. Obez çocuklar üç gruba ayrıldı. Grup 2'de obez (O), Grup 3'te morbid obez (MO) ve Grup 4'te metabolik sendromlu morbid obez (MS) çocuklar yer aldı. Grupları oluşturan olgu sayıları Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4 için sırasıyla 37, 34, 51 ve 50 olarak belirlendi. Antropometrik ölçümler alındı. Periferik yolla alınan kanlarda, speksin, adropin, adipolin, FGF-21, fetuin-A düzeyleri ve obezite ile ilgili diğer parametreler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obesity is a common disease and it can severely affect all age groups. Notable factors in obesity development are eating and drinking habits, reduced activity and effects of technology. Nonetheless the relationship between obesity and inflammatory diseases which are increasing recently has been investigated. In this research, we investigated the relationship among some inflammatory markers in children who were obese, morbid obese, morbid obese with metabolic syndrom and healthy with normal body-mass index. 172 children were included to the invastigation and they are divided into four groups: The first group included children with normal body-mass index as (C), the second group included obese children (O), the third group included morbid obese children (MO) and the fourth group included morbid obese children with metabolic syndrom (MS). The numbers of individuals were 37, 34, 51 and 50 in groups 1, 2, 3 and 4, respectively. Anthropometric measurements of all individuals were recorded. Spexin, adropin, adipolipin, FGF-21 and fetuin-A levels and the other biochemical parameters about obesity were determined by analyzing peripheric venous blood sample.