Doktorların çocuklarda dislipidemi ve tarama yöntemleri hakkında bilgi düzeyleri ve bu konudaki tutum ve davranışlarının incelenmesi
An analysis of physician knowledge levels on childhooddyslipidemia and screening methods and their attitudesand behaviors on the subject
- Tez No: 553379
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Türkiye'de aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar(ASKVH) 2017 yılı ölüm sebepleri arasında %39,7 ile ilk sırada yer almıştır. Aterosklerozun patogenezindeki temel faktör dislipidemidir ve çocukluk döneminden itibaren geliştiği bilinmektedir. Hekimlerin dislipidemi, risk faktörleri ve çocukluk dönemi dislipidemi tarama ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olması aterosklerozun birincil korunmasını güçlendirecek, erişkinlerde ASKVH gelişimini, morbidite ve mortalitesini azaltacaktır. Araştırmamızda S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hekimlerin çocukluk dönemi dislipidemisi, risk faktörleri, çocukluk dönemi taramaları ve tedavi yaklaşımına dair genel bilgi, tutum ve davranışlarını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya etik kurul onayı alındıktan sonra 2019 Mayıs ayı boyunca S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan toplam 400 doktor katılmıştır. Çalışmaya katılan hekimlere 13 adet sosyodemografik özellik tanımlayıcı soru ve literatür taranarak hazırlanmış dislipidemi, çocuklarda dislipidemi risk faktörleri, tarama yöntemleri, tedavi yaklaşımına dair bilgi içeren 28 ifadenin yer aldığı iki ana kısımdan oluşan bir anket sunulmuştur. Ölçek kullanılmadığından katılımcıların cevapları her bir ifade için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde Statistical Package for Social Science for(SPSS) Windows version 22.0 programı kullanılmıştır. Sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğunun değerlendirilmesinde Kolmogorow Smirnow Testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uymaması nedeniyle Man Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bağımsız iki kategorik verinin karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square testi kullanılmıştır. P < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılmayı kabul eden 400 hekimin cevapları değerlendirmeye alındı. Hekimlerin 234'ü (%58,5) erkek, 166'sı (%41,5) kadındır. Yaşlarına bakıldığında ortalaması 36,8 (±10,07), ortancası 33,00 ( min-max:24-65) yıldır. Katılanların BKİ' leri değerlendirildiğinde ortalaması 23,9 (±3,23), ortancası 24,1 (min-max:16,7-36,7) olarak bulunmuştur. Katılımcıların %24'ünde dislipidemi ve dislipidemi ile ilişkili bir ya da birden fazla hastalık bulunmakta ve bunların %74'ü medikal tedavi almakta, %79,2'si yaşam tarzı değişikliği uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aims: Atherosclerotic Cardiovascular Diseases (ASCVD) ranked first among the causes of death in Turkey in 2017 with 39,7%. dyslipidemia is the main factor in the pathogenesis of atherosclerosis and is known to begin in childhood. Knowledge of physicians about dyslipidemia, risk factors, screening and treatment in childhood may strengthen the primary prevention of atherosclerosis and reduce ASCVD, morbidity and mortality in adults. In this study we aimed to determine the general knowledge, attitudes and behaviors of physicians working in University Of Health Sciences, İzmir Bozyaka Training And Research Hospital about childhood dyslipidemia, risk factors, screening and treatment approach. Materials and Methods: This is a single-center, cross-sectional, descriptive survey. Following the ethics commitee, 400 volunteer physicians who work in the Izmir Bozyaka Training and Research Hospital during May 2019 participated in this survey. A questionnaire form including 13 descriptive questions about demographic descriptive characteristics and 28 questions on dyslipidemia, dyslipidemia risk factors, screening methods and treatment approach in childhood was presented to the participants. Since the questionnaire did not involve, the questions were evaluated one by one. Data were analyzed with SPSS 22.0 program using Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Pearson Chi-Square test.