Kuvöz ve radyant ısıtıcı ortamında, topuktan kan alma işleminin yenidoğanların fizyolojik parametrelerine ve ağrı ve stres düzeylerine etkisi
Effect of heel prick blood collection on physiological parameters and pain and stress levels of neonates in an incubator and radiant warmer environment
- Tez No: 893263
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN KARACA SAYDAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Giriş: Doğumdan itibaren ilk 28 gün olarak tanımlanan yenidoğan döneminde en sık hastane yatış nedenlerinden biri İndirekt Hiperbilirubinemi (IHB)'ye bağlı yenidoğan sarılığıdır. Yenidoğanların tedavi amaçlı yatırıldıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri (YYBÜ); yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duyan yenidoğanların tedavilerinin yapıldığı, gerektiğinde devamlı yaşam desteği ve yoğun bakım olanaklarının sağlandığı birimlerdir. YYBÜ'nde yenidoğanlar, ısı kontrolünü sağlamada kuvöz veya radyant ısıtıcılı yatak sistemlerinde yatmaktadır. İHB tanısı ile YYBÜ'lerinde yatan yenidoğanların en sık maruz kaldığı işlem bilirubin seviyelerinin takibi için topuk kanı alınmasıdır. Bu çalışma, kuvöz ve radyant ısıtıcı ortamında topuktan kan alma işleminin yenidoğanların fizyolojik parametreleri ile ağrı ve stres düzeylerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç yöntem: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi YYBÜ'de, Haziran 2023 – Aralık 2023 tarihleri arasında yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Topuk kanı alımı işlemi süresince, 2500-4000 gr ağırlığında ve 37-41 doğum haftasında olan, İHB tanılı 36 radyant ısıtıcı ortamı, 36 kuvöz ortamı olmak üzere toplam 72 yenidoğan gözlenmiştir. Veriler, Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu (Ek 1), Yenidoğan İzlem Formu (Ek 2) kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS Version 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nümerik değişkenlerin (Ateş, SpO2, Kalp Tepe Atımı (KTA)) analizinde gruplar arası ve ölçüm zamanları arası farklılığı, etkileşimi değerlendirmek amacıyla Tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Ölçüm zamanları arasındaki ikili karşılaştırmalarda Bonferroni Testi kullanılmıştır. İlk ölçüm 2 grup arasında Bağımsız İki Grup t-Test ile karşılaştırılırken 2. ve 3. ölçümlerin karşılaştırılmasında Kovaryans Analizi kullanılmıştır. Ağrı skorlarının analizinde Brunner-Langer kullanılmıştır. Brunner-Langer sonrası zamanlar arası ikili karşılaştırmalarda Benjamini correction uygulanmıştır. Ağrı skorlaması yapan iki gözlemci arasında farklılık Wilcoxon İşaretli Mertebeler Testi ile karşılaştırılmıştır. Gözlemciler arası uyum Weighted Kappa2 analizi ile incelenmiştir. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Kuvöz ve radyant ısıtıcı grupları arasında yenidoğanların ölçülen tüm parametreler açısından iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction: One of the most common causes of hospitalization in the neonatal period, defined as the first 28 days after birth, is neonatal jaundice due to Indirect Hyperbilirubinemia (IHB). Neonatal Intensive Care Units (NICUs), where newborns are admitted for treatment purposes, are units where babies requiring intensive medical care are treated and, when necessary, continuous life support and intensive care facilities are provided. Incubators and radiant heated bed systems are used to provide temperature control in the NICU. This study was conducted to reveal the effects of heel prick blood collection in an incubator and radiant heated environment on the physiological parameters, pain and stress levels of newborns. Materials and methods: This is a randomized controlled study conducted in Dr. Behçet Uz Children's Hospital NICU between June 2023 and December 2023. During the heel prick blood collection procedure, a total of 72 newborns, 36 in radiant warmer environments and 36 in incubators, weighing 2500-4000 gr and at 37-41 weeks' gestation, with IHB diagnosis were observed. Data were collected using the Informed Voluntary Consent Form, Newborn Identifier Information Form (Appendix 1), and Newborn Follow-up Form (Appendix 2). Statistical analyses were performed using SPSS Version 25.0. In the analysis of numerical variables (Fever, SpO2, Peak Heart Rate (HPR)), variance analysis was used in repeated measurements to evaluate the differences and interactions between groups and between measurement times. Bonferroni Test was used in pairwise comparisons between measurement times. The first measurement was compared between the two groups with Independent Two Group t-Test, while Analysis of Covariance was used in the comparison of the 2nd and 3rd measurements. Brunner-Langer was used in the analysis of pain scores. Benjamini correction was applied in the pairwise comparisons between the times after Brunner-Langer. The differences between the two observers who made pain scores were compared with the Wilcoxon Signed Rank Test. The agreement between the observers was examined with Weighted Kappa2 analysis. The significance level was determined as 0.05 in all analyses. Findings: The difference between the incubator and radiant warmer groups in terms of all measured parameters of the newborns was not statistically significant (p>0.05).