Protein jeliyle zenginleştirilmiş yaban mersini ilaveli fonksiyonel dondurmanın biyoerişebilirliğinin incelenmesi
Investigation of bio accessibility of functional, enriched with protein gel bluberry ice cream
  1. Tez No: 553490
  2. Yazar: ZEYNEP SUNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dondurma, süt ve ürünlerinin (süt, koyulaştırılmış süt, krema, tereyağı, süt tozu), içerisine stabilizatör, emülgatör, tatlandırıcı (sakkaroz, glikoz vb.), renk, aroma ve çeşni maddeleri ilave edilerek oluşan karışımın, özel ekipmanlar kullanılarak dondurulması ile elde edilen bir üründür. Günümüzde dondurma sektörü, gıda endüstrisi ve süt teknolojisi alanında en hızlı gelişen ve gün geçtikçe önemi artan dallardan biridir. Bu nedenle çalışmamızda her geçen gün tüketimi ve çeşidi artan besleyici değeri yüksek, insanlar tarafından severek tercih edilen, keyif veren lezzetli ve sağlıklı bir süt ürünü olan dondurmanın fonksiyonel özelliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle fenolik maddelerce zengin yaban mersini meyvesi 6 farklı konsantrasyondaki whey protein jeli içerisine hapsedilerek dondurma üretimi gerçekleştirilmiş ve in vitro sindirim sonrası fenolik madde miktarına ve duyusal kabul edilebilirliliğine bakılmıştır. Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda, protein jeli ile üretilen dondurma örneklerinin, ağız ortamından ince bağırsağa gidildikçe gallik asit cinsinden fenolik madde miktarının arttığı tespit edilmiştir. Kontrol numunesinde (protein jeli içermeyen yaban mersinli dondurma) ise fenolik madde miktarının en fazla ağız ortamında olduğu, ince bağırsak ortamına gidildikçe azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ice cream is a product which is obtained from substances such as milk and milk products (milk, condensed milk, cream, butter, milk powder), stabilizer, emulsifier, sweetener (sucrose, glucose, etc.), color, aroma and flavoring substances by adding together as a mixture and then by freezing using special equipments. Today, the ice cream sector is one of the fastest growing branches of food industry and dairy milk technology. Therefore, in this study, it is aimed to increase the functional properties of ice cream which is a delicious and healthy dairy product which is consumed often and has an increased nutritive value. For this reason, blueberry fruit which is rich in phenolic substances was confined into 6 different concentrations of whey protein gel and ice cream production was performed and the amount and sensory acceptability of the phenolic substance was examined after in vitro digestion. As a result of our study, it was found that the ice cream samples which were produced with protein gel increased the amount of phenolic material in terms of gallic acid by going from the mouth to the small intestine. In the control sample (blueberry ice cream without protein gel), it was observed that the amount of phenolic substance was mostly in the oral environment and decreased when reached the small intestine.