Liderlerin algılanan cinsiyet rolünün algılanan liderlik tarzına etkisi: Emniyet teşkilatı personeli, öğretmenler ve banka çalışanlarının karşılaştırmalı analizi
The effect of leader's perceived gender role on their perceived leadership style: A comparative analysis among police department personnel, teachers and bank employees
- Tez No: 553495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, liderlerin algılanan cinsiyet rolünün algılanan liderlik tarzına etkisinin, emniyet teşkilatı personeli, öğretmenler ve banka çalışanları için karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. İstanbul ilinde çalışan emniyet teşkilatı personeli, öğretmen ve banka çalışanlarından oluşan toplam 224 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada liderlik tarzını ölçmek için Çağlar (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan 38 soruluk liderlik tarzı ölçeği kullanılmıştır ve toplumsal cinsiyet rolü ölçeği olarak Bem (1974) tarafından oluşturulan Özkan ve Lajunen (2005) tarafından sadeleştirilen 20 maddelik anket kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında SPSS 23 ve AMOS 23 programı kullanılmıştır. Analizler, betimleyici istatistikler, korelasyon, doğrulayıcı faktör analizi, YEM (Yapısal Eşitlik Model), T Testi, ANOVA ve Tukey Testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the effect of the perceived gender role of the leaders on their perceived leadership style through a comparative analysis among police officers, teachers and bank employees. A total of 224 respondents, police officers, teachers and bank employees, working in the province of Istanbul, constitute the sample of the study.In order to measure the leadership styles, a 38-item leadership style scale adapted to Turkish by Çağlar (2011) was used and a 20-item questionnaire which was developed by Bem (1974) and simplified by Özkan and Lajunen (2005) was used as the gender role scale. In the quantitative part of the study, SPSS 23 and AMOS 23 program were used. Analysis were made by using descriptive statistics, correlation, confirmatory factor analysis, SEM (Structural Equation Modeling), T Test, ANOVA and Tukey Tests.