Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Bölümü 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının öğrencilere ait bazı değişkenler açısından belirlenmesi
- Tez No: 55352
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırmada öğretmen yetiştiren kurumların tarihi gelişimi anlatılmış ve H.Ü. Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Bölümü 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları incelenmiştir. Bu amaçla, ilkönce 0.96 güvenirlikte bir tutum ölçeği geliştirilmiştir.Ölçek ve anket Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Bölümü "L ve 4. sınıflarına devam eden 336 öğrenciye uygulanmış ve şu sonuçlar alınmıştır: 1- H.Ü. Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Bölümü Öğrencilerinin % 62.8'i kız, %37.2'si erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları cinsiyete göre değişmektedir. Kız ve erkek öğrencilerin tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark kızlar lehinedir. 2- Anabilim dalları arasında tutum açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Yapılan SCHEFFE TESTİ sonucunda sadece Matematik anabilimdalındaki öğrencilerin tutum puanı ortalamalarının, Fizik anabilim dalı öğrencilerinin puan ortalamalarından anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Biyoloji, Fizik, Kimya anabilim dalındaki öğrencilerin tutum puanları arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3- Öğrenciler öğrenim düzeyi düşük ailelerden gelmektedirler. Annelerinin %61.6'sı, babalarının %42'si ilkokul mezunu, annelerinin %10.7'si, babalarının %11'i ortaokul, annelerinin %17.3'ü babalarının %22'si lise mezunu, annelerinin %10.4'ü, babalarının %25'i üniversite mezunudur. 4- Öğrencilerin babalarının %45.2'si işçi, %26.8'i memur, %11.3'ü öğretmen, %8.6'sı doktor, avukat, mimar, mühendis v.b. %5.4'ü serbest meslekte çalışmaktadır. %2.7'si baba mesleğini belirtmemiştir. Öğrencilerin annelerinin %51.2'si ev hanımı,%15.2'si memur, %17.9'u işçi, %11.3'ü öğretmen, %2.1'i doktor, avukat, mimar, mühendis, v.b. mesleklerde çalışmaktadır, %2.4'ü anne mesleğini belirtmemiştir. Öğretmen ailelerinin çocukları ile diğer mesleklerde çalışan ailelerin çocuklarının tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Tutum puanlarının ortalamaları arasındaki bu fark öğretmen ailelerinin çocukları lehine anlamlı bulunmuştur. 5- 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 6- Öğrencilerin %24.4'ü 10 milyon T.L'den az, %28.3'ü 10-15 milyon T.L arası, %19.3'ü 15-20 milyon T.L. arası, %14.3'ü 20-25 milyon T.L. arası, %8.3'ü 25-30 milyon T.L. arası, %5.4'ü 30 milyon T.L. den çok aylık ortalama gelire sahip ailelerden gelmektedir. 7- Öğrencilerin %4.5'i köy, %8.9'u kasaba, %16.7'si küçük şehir, %28.6'sı şehir, %41.4'ü büyük şehirde en uzun süre yaşadıklarını belirtmişlerdir. 8- Öğrencilerin %87.8'i genel lise, %6'sı anadolu öğretmen lisesi, % 0.3'ü ticaret lisesi, %5.7'si meslek lisesi, % 0.3'ü imam hatip lisesi mezunudur. Öğretmen lisesi çıkışlı öğrencilerle diğer ortaöğretim kurumlarından gelen öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 9- 1. sınıfların öğretmenliği üniversiteye girişte (1-5) arasında tercih etme yüzdesi 20, (6-10) arasında tercih etme yüzdesi 33.50; 4. sınıfların öğretmenliği üniversiteye girişte (1-5) arasında tercih etme yüzdesi 8.82, (6-10) arasında tercih etme yüzdesi 30.88'dir. 10- Öğrencilerin %45.8'i ortaöğretimi tamamladıktan sonra yıl kaybı olmadığını, %42.3'ü bir yıl, %9.5'i iki yıl, %2.4'ü üç ve daha fazla yıl kaybettiklerini belirtmişlerdir.11- 1. sınıfların %82.50'si (165) mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istemekte, %17.50'si (35) ise mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istememektedirler. 4. sınıfların %79.41'i (108) mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istemekte, %20.59 (28)'i ise mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istememektedirler. Mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istemeyen %18.8 (63) öğrenciye bunun nedeni sorulduğunda 63 öğrencinin %54'ü öğretmenlere ödenen ücreti yetersiz bulduğu için, %22.2'si öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını yitirdiği için, %23.8'i öğretmenlik mesleğini sevmediği için öğretmenlik yapmak istememektedirler. Öğrencilerin tutum puanları öğretmenlik yapmak isteyip istememelerine göre değişmektedir. 12- Öğrencilerin annelerinin öğretmenlik mesleğine ilgi düzeyi ile öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında 0.30 değerinde pozitif yönlü bir ilişki vardır.Öğrencilerin babalarının öğretmenlik mesleğine ilgi düzeyi ile öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında 0.25 değerinde pozitif yönlü bir ilişki vardır. 13- Öğrencilerin öğretmenlik mesleğini önemli bulma düzeyi ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum puanları arasında 0.49 değerinde pozitif yönlü ilişki vardır. 14- Öğrencilerin öğretmenlik mesleğini sevme düzeyleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum puanları arasında 0.77 değerinde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. 15- Öğrencilerin %48.2'si öğretmen olmak istediği için, %24.1'i almanca eğitim yapıldığı için, %24.7'si açıkta kalmamak için, %3'ü ailesi öğretmen olmasını istediği için bu mesleği tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In this research, historical progress of organisations which prepare teachers has been explained and the attitude of 1st and 4th year students of the Department of Science at Faculty of Education Hacettepe University towards the occupation has been examined. For this purpose, first of all, a 0.96 guaranteed scale of attitude has been developed. The scale and the questionnaire have been applied to 386 students enrolled in 1st and 4th year of Department of Science, Faculty of Education of Hacettepe University, and According to the results; 1. The Department of Science, Faculty of Education of the Hacettepe Universty consists of 62.8 % girls and 37.2 % boys. The students attitudes towards the teaching occupation varies with sex. There is a remarkable difference between the attitudes of girls and boys towards the teaching occupation. This difference is remarkable to the benefit of girls. 2. There is a remarkable difference between the main- science branches, considering the attitude. These results of the“SCHEFFE TEST' are fount to be significantly high shows that, the average of the attitude score of the Students of main- section of Mathematics education than the students in main-section of Physics education and These results are. There is no remarkable difference in the attitude scores of students in Biology, Physics and Chemistry main-branches. 3. The students belong to families with low level of education. For example, 61.6 % of mothers, and 42 % of fathers are graduated from primary school. 10.7 % of mothers and 1 1 % of fathers are graduated from guidance from high school, and 10.4 % of mothers and 25 % of fathers are graduated from university.vm 4. 45.2 % of the students fathers are lobourer, 26.8 % are officers, %1.3 are teachers, 8.6 % are doctors, lawyers, architects, engineers, and etc. 5.4 % are working in private fields. 2.7 % have not mentioned their fathers' occupation. 51.2 % of the students' mothers are house-wives, 15.2 % are officers, 17.9 % are labourer; 11.3 % are teachers, 2.1 % are doctors, lawyers, architetcs, engineers and etc. 2.4 % have not mentioned their mothers' occupation. There is a remarkable difference between the attitude scores of the students whose parents are not teachers. This difference in the average of the students whose parents are teachers. 5. There has been no remarkable difference between the attitude scores towards the teaching occupation of the 1$1 and 4th year students. 6. Students belong to families with a monthly income as follows: 24.4 % less than 10 million T.L, 28.3 % between 10-15 millions T.L, 19.3 % between 15-20 millions T.L., 14.3 % between 20-25 millions T.L. 8.3 % between 25-30 millions T.L, 5.4 % more than 30 millions T.L. 7. 4.5 % of students confirm having spent, most of their life in the countries, 8.9 % in villages, 16.7 % in small towns, 28.6 % in cities and 41.1 % in big cities. 8. 87.8 % of students are graduated from High-School, 6 % from Anadolu Teachers High-School, 5.7 % from Practical High-School, 0.3 % from Religious vocational High-School. There is no remarkable difference between the attitude of the students graduated from the ”Teacher High-School" and those graduated from the other High-School towards the teaching occupation. 9. The percentage of choosing the teaching occupation between the 1st and 5th choises is 20 %, between the 6th and 10th choises is 33.50 %, while entering the university, among the 1st year students. The percentage of choosing the teaching occupation between the 1st and 5th choises is 8.82 %, between the 6th and 10th choises is 33.50 %, while entering the university, among the 1st year students. The percentage ofIX choosed the teaching occupation between the 1st and 5th choises is 8.82 %, between the 6th and 10th choises is 30.88 %, while entering the university, among the 4th year students. 10. %45.8 of students confirm that they have had no year lost, between the high- scholl and the university, 42.3 %42.3 have had one year, 9.5 % have had two years, 2.4 % have had 3 years or more. 1 1. 82.50 % (165) of the 1st year student want to be teachers after graduation and 17.50 % (35) of them don't want to. 79.41 % (108) of the 4th year students want to be teachers after graduation and and 20.59 % (28) of them don't want to. 18.8 % (63) of the students which don't want to be teachers, mention the low salaries of the teachers as the main reason, 22.2 % mention the loss of respect for this occupation in the society, and 23.8 % mention the lack of interest in this field. The students' attitude score differs with respect to their willingness or unwillingness of being teachers. 12. There is a positive relation of 0.3, between the students' attitudes towards the teaching occupation and their mothers' level of interest in the subject. There is a positive relation of 0.25 %, between the students' attitudes towards the teaching occupation and their fathers' level of interest in the subject. 13. There is a positive relation of 0.49, between the students' attitudes towards the teaching occupation and how important the subject seems to them. 14. There is a positive relation of 0.77, between the students' attitudes towards the teaching occupation and how much they like the subject. 15. 48.2 % of students' have preferred this occupation because of their willingness to be a teachers, 24.1 % because of the education being in german language, 24.7 % because of being enrolled in some secondary education, 3 % because of their families which wanted them to be teachers.