Otellerdeki mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Food safety knowledge of food handlers working in hotels in Turkey
  1. Tez No: 553523
  2. Yazar: TANER TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Turizm, İşletme, Food Hygiene and Technology, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de farklı illerde faaliyet gösteren otellerdeki mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgi düzeyini belirlemektir. Bununla birlikte alt amaçlar olarak; mutfak çalışanlarının gıda kaynaklı hastalığa neden olabilecek sağlık problemleri, gıda kaynaklı hastalık belirtileri, personel hijyeni, çapraz bulaşma, gıda hijyeni, HACCP ile gıda alerjisi farklı alanlardaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ile karşılaştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini; Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, Muğla ve Nevşehir illerinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerdeki 378 mutfak çalışanı oluşturmaktadır. Anket yöntemi kullanılarak yapılan analizlerde T-Testi ve One Way ANOVA (Tukey Testi) uygulanarak gruplar arasındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Araştırmaya katılan mutfak çalışanlarının gıda güvenliğine ilişkin bilgi düzeylerinin orta seviyede (53.70) olduğu tespit edilmiştir (x̄= 34.91).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine food safety knowledge level of kitchen staff in hotels operating in different cities of Turkey. The sub-objectives were to determine knowledge levels on different areas such as health problems which may cause food-related diseases in kitchen staff, symptoms of food-sourced diseases, staff hygiene, cross contamination, food hygiene, HACCP and food allergy and to compare the descriptive characteristics of participants. 378 kitchen staff working in 4 and 5 star hotels in the cities of Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, Muğla and Nevşehir constituted the sampling of the research. In the analyses made with questionnaire method, the differences among the groups were presented by applying T-Test and One Way ANOVA (Tukey Test). Food safety knowledge level of kitchen staff participating in the study was at average level (53.70) (x̄= 34.91).