Klinik örneklerden carynebacterium cinsi bakterilerin izolasyonu, identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of isolation identification and antibiotic susceptibilities of cornebacteria from clinical samples
  1. Tez No: 90375
  2. Yazar: OKTAY DÜZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Hastane ve toplum kaynaklı infeksiyonlarda Corynebacterium türleri ve benzer bakterilerin izole edilme ve antibiyotiklere direnç oranı, son yıllarda diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de artış göstermektedir. Kontrolsüz profılaktik antibiyotik kullanımının artması, hastanede uzun süreli yatış, çeşitli tıbbi invaziv girişimler gibi nedenler hastalardaki kolonizasyon ve infeksiyon oranlarını anlamlı bir şekilde artırmaktadır. Bu çalışmada; 12954 değişik klinik örnek incelenmiş ve klasik bakteriyolojik yöntemlerle izole edilen 99'u Corynebacterium cinsi bakteri (% 65), 53'ü değişik korineform cinslere ait bakteriler (% 35) olmak üzere toplam 152 aerobik, sporsuz, Gram pozitif basil API Coryne sisteminde identifiye edilmiştir. Klinik örnekler içinde C. diphtheriae izole edilmezken, 18 C. jeikeium (% 18), 15 C. striatum (% 15), 13 C. urealyticum (% 13), 11 C. amycolatum (% 11), 8 CDC grup G (% 8) ve 7 C. pseudodiphtheriticum (% 7) en çok izole edilen korinebakteriyel türlerdir ve izole edilen tüm Corynebacterium türlerinin % 73'ünü oluşturmuştur. Disk diffüzyon ve API ATB Staf duyarlılık sonuçlarına göre, Corynebacterium cinsi bakteriler, glikopeptid antibiyotiklere % 100, netilmisine % 93-94, sulbactam- ampisiline % 87-96, amoksisilin-klavulanik asite % 88, amikasine % 87, imipeneme % 84, rifampisine % 81, ofloksasin ve sefalotine % 79, fusidik asite % 75, tetrasikline % 75-78, siprofloksasine % 73 ve seftriaksona % 70, klindamisin, penisilin G, seftazidim ve nitrofurantoine ise düşük oranlarda duyarlılık saptanmıştır. Çalışılan Kirby-Bauer disk diffüzyon ve API ATB Staf antibiyotik duyarlılık test sonuçları ise benzer bulunmuştur. Sonuç olarak; daha önceleri kültürlerde kontaminant olarak değerlendirilen difteri etkeni dışındaki Corynebacterium cinsi bakteriler ile korineform cinsi bakteriler, kültür ve identifikasyon yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak son yıllarda daha doğru ve dikkatli olarak identifiye edilmeye başlanmıştır. Bu arada yeni türler ortaya çıkmış ve bu grup bakterilerin önemleri daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Çalışmada izole edilen C. amycolatum, C. aquaticum, C. argentoratense, C. auris, C. bovis, C. 56coyleae, C. glucuronyliticum, C. seminale, C. macginleyi, C. propinquum, Rhodococcus spp. ve Rothia dentocariosa gibi bazı Corynebacterium türleri ve korineform cinsi bakteriler Türkiye'de ilk kez bildirilmektedir ve yapılacak yeni çalışmalar bu grup bakterilerin tıbbi önemini daha iyi aydınlatacaktır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Isolation, identification and antibiotic susceptibilities of Corynebacteria From Clinical Specimens. Isolation frequency and rate of antibiotic resistance of Corynebacterium species and related bacteria, as hospital infections and community acquired infections, are increasing in our country, like in the other countries. Reasons such as incresed uncontrolled prophylactic antibiotic usage, prolonged hospitalization and various invasive medical procedures significantly increase the rate of colonization in patients and infection frequency of infections. In this study; 12954 various clinical samples were investigated and a total of 152 aerobic, non-sporeforming, Gram positive bacilli including 99 (65 %) Corynebacterium spp. and 53 (35 %) different genus of coryneform bacteria which were isolated using classic bacteriological procedures, were identified in API Coryne system, before studying antimicrobial susceptibility tests. C. jeikeium (18 %), C. striatum (15 %), C. urealyticum (13 %), C. amycolatum (11 %}, CDC grup G (8 %) and C. pseudodiphtheriticum (7 %) were the most frequently isolated Corynebacterium species while no Corynebacterium diphtheriae was isolated from clinical samples and these Corynebacterium spp. consisted 73 % of all Corynebacteria recovered from the specimens. According to disk diffusion and API ATB Staph antibiotic susceptibility tests, the susceptibilities of Corynebacterium species were 100 % for glycopeptid antibiotics, 93-94 % for netilmicin, 87-96 % for sulbactam-ampiciliin, 88 % for amoxicillin-clavulanic acid, 87 % for amikacin, 84 % for imipenem, 81 % for rifampicin, 79 % for ofloxacin and cephalothin, 75 % for fusidic acid, 75-78 % for tetracycline, 73 % for ciprofloxacin and 70 % for ceftriaxone and lower susceptibility rates were found for clindamycin, penicillin G, ceftazidime and nitrofurantoine. Results of Kirby-Bauer disk diffusion method and API ATB Staph method for antibiotic susceptibility were similar. 58In conclusion; coryneform bacteria as well as non-diphtheriae Corynebacterium spp. which were previously accepted as contaminants in cultures have been evaluated more precisely and accurately parallel to the developments in culture and identification methods in recent years. In the mean time, as new species have been found, the importance of this organisms were understood better. Corynebacterium species which were isolated in our study like C. amycolatum, C. aquaticum, C. argentoratense, C. auris, C. bovis, C. coyleae, C. glucuronolyticum, C. seminale, C. macginleyi, C. propinquum and coryneform bacteria like Rhodococcus spp., Rothia dentocariosa were reported for the first time in Turkey and new studies are required to highlight the medical importance of these bacteria. 59