İlkokul 4. sınıf fen bilimleri dersinde öykü temelli öğrenme yaklaşımının akademik başarı, öğrenmenin kalıcılığı ve derse ilişkin tutumlar üzerindeki etkisi
Effect of the storyline method on the academic success, the retention of learning and the attitudes towards the course in the 4th grade science course
  1. Tez No: 553605
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİDRABİ CİHANGİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada, İlkokul 4. Sınıf Fen Bilimleri Dersinde Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının Akademik Başarı, Öğrenmenin Kalıcılığı ve Derse İlişkin Tutumlar Üzerindeki Etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Deneysel desen (ön test-son test kontrol gruplu desen) kullanılarak düzenlenen araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır: 1. İlkokul 4. Sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddeyi Tanıyalım”ünitesinde Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının akademik başarı düzeyine etkisi nedir? 2. İlkokul 4. Sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddeyi Tanıyalım”ünitesinde Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının bilginin kalıcılığına etkisi nedir? 3. İlkokul 4. Sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddeyi Tanıyalım”ünitesinde Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarına etkisi nedir? Araştırma, İstanbul ili Avrupa Yakası'nda bulunan özel bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 17 öğrenciden oluşan deney grubu ve 21 öğrenciden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 2 grup oluşturmaktadır. Öğrencilerin akademik başarı düzeylerini ve öğrenmenin kalıcılığını ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından 4. sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddeyi Tanıyalım”ünitesi için geliştirilmiş olan“Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca öğrencilerin Fen dersine yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla, geçerlik ve güvenirlik çalışması Baykul (1990) tarafından yapılmış olan“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre uygulama sürecinin sonunda“Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının”kullanıldığı grubun akademik başarısının daha yüksek olduğu;“Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının”bilginin kalıcılığını sağlamada daha etkili olduğu ve "Öykü Temelli Öğrenme Yaklaşımının kullanıldığı gruptaki deneklerin fen dersine yönelik daha olumlu tutum geliştirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the Effects of The Storyline Method on the Academic Success, the Retention of Learning and the Attitudes Towards the Course in the 4th Grade Science Course,“Let's Know the Matter”unit. By using the experimental design (pretest-posttest control group design) the answers of the following questions were sought: 1. What are the effects of the Storyline Method applied to the students in 4th Grade Science Course,“Let's Know the Matter”unit to their academic success? 2. What are the effects of the Storyline Method applied to the students in 4th Grade Science Course,“Let's Know the Matter”unit to the retention of their academic success? 3. What are the effects of the Storyline Method applied to the students in 4th Grade Science Course,“Let's Know the Matter”unit to their attitudes? The research was realized in a private primary school in the European Side of the Istanbul province. The study group of the study consists of 38 students in total separated in 2 groups as 17 students in experimental group and 21 students in the control group. In order to measure the academic success of the learners and the retention of the learning,“Academic Success Test”for the“Let's Know the Matter”unit in 4th grade Science course was developed by the researcher. In the research, to measure the attitude of the learners“Attitude towards the Science Scale”whose validity and reliability work is made by Baykul (1990) was used. We can summarize the findings obtained from the research as; at the end of the research period, academic success of the group in which the“Storyline Method”is used is higher, academic gain of the group in which the“Storyline Method”is used is more lasting and attitudes towards science of the group in which the“Storyline Method”is used is more positive.