Ankara civarındaki yabanil drosophila melarogaster öeneklerinde p elementli ve hibrit disgenezisin araştırlması
- Tez No: 55363
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ NİHAT BOZCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Ankara'dan toplanan iki Dro3opMia melanogaster soyu (Eryaman ve Cebeci) gonad kısırlığı (GD) testi kullanılarak P -faktör aktivitesi ve buna bağlı sıtotip parametreleri bakımından incelendi. "Ankara soyları ile. Doğu Akdeniz'den toplanan üç D. melaaogaster soyu [yumurtalık (Gölovası), Erzin, Payasj, Ankara soyları ile karşılaştırma yapılmak üzere GD testinden geçirildi. Sonuç olarak, Ankara ve Doğu Akdeniz soylarının büyük ölçüde aynı P-M statüsüne sahip olduğu saptandı. Bu iki bölge için belirlenen P-M statüsünün, önceki çalışmalarda çeşitli araştırıcılar tarafından Avrasya için ortaya konan hipoteze mükemmel biçimde uyduğu görüldü. Farklı bir durum olarak, Eryaman soyunda, kategorileştirme (P-M statüsünü belirleme) işleminde kullanılan test sisteminin (GD testi) belirleyici özelliğinin kaybolduğu gözlendi. Bu durumu açıklamak için, çok genel hatları ile olmak üzere farklı regülasyon varsayımları üstünde duruldu. Buna karşın, GD testinin genel geçerliliği, testin ilişkili olduğu sağlam temellere dayalı olgulara dikkat çekilerek savunuldu.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Population samples from two DrosopMla melaaogaster strains of Ankara (Eryaman and Cebeci) were investigated for their P factor activities and related phenomena using the GD (gonadal dysgenesis) sterility test. Three sample populations of D.melanogaster from Eastern Mediteranean coast of Turkey were also analyzed in comparison to the status of the Ankara strains, with GD test again applied as a standart technique. In conclusion., two strain groups were identified as having the same P-M status, which was nearly in complete correspondence. The observed situation is perfectly fitted to the pattern of P-M status that was proposed for Eurasia by various investigators. Except for only one strain (e.g. Eryaman), P-M determination experiments of all the strains were resulted in full success. In Eryarnan strain, the characteristic aspect of clear-cut determination of the GD test was obscured. Several possibilities have been offered in an effort to explain the discrepancy, roughly on the basis of regulation. However, on the whole, the GD test is advocated as being valid in relation to the associated phenomena that cannot be questioned without sacrificing soundness of methodology manifested by them.