The impact of the 4.2 ka bp event in western Anatolia: An evaluation through palaeoenvironmental and archaeological data
4,2 ka iklim olayının batı Anadolu'daki etkisi: Paleoçevresel ve arkeolojik bir değerlendirme
  1. Tez No: 553674
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELIA PISKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Doğu Akdeniz ve komşu bölgelerde yapılan paleoçevresel ve arkeolojik çalışmalar, 4,2 ka ani iklim değişikliği (yaklaşık MÖ 2200-1900) ve MÖ 3. binyılın sonunda gerçekleşen toplumsal değişimler arasında bir ilişki olduğunu öne sürmektedir. Bu iklim olayının bir sonucu olan kuraklığın, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyerek toplumsal huzursuzluk, çatışmalar, göçler ve bazı durumlarda toplumsal çöküşlere neden olduğu ileri sürülmektedir. Benzer şekilde, paleoçevresel çalışmalar, Batı Anadolu da dahil olmak üzere Anadolu'da 4,2 ka iklim olayı ve etkileri için kanıt sunmaktadır. Batı ve Orta Anadolu, yaklaşık MÖ 2500'den itibaren anıtsal yapılara ve savunma duvarına sahip olan bölgesel merkezlerin ve artan sosyal karmaşıklık ile birlikte seçkinlerin ortaya çıkışına ve bir uzun mesafe ticaret ağının ve ileri düzey bir metalürji endüstrisinin gelişimine tanıklık etmiştir. Fakat, MÖ 3. binyılın sonlarına doğru, bölgede yaşayan toplumlar özellikle Batı Anadolu'da bu gelişmiş özelliklerini kaybetmiş ve yangınlarla tahrip olmuş ve terk edilmiş çok sayıda yerleşimin işaret ettiği bir kriz dönemi yaşamışlardır. Bu tez, paleoçevresel, biyoarkeolojik ve arkeolojik verilerin bütüncül bir değerlendirmesiyle 4,2 ka iklim olayı ve MÖ 3. binyılın sonunda Batı Anadolu toplumlarının yaşadığı sosyal, ekonomik ve siyasal değişimlerin arasında bir neden-sonuç ilişkisi olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, tarım ve hayvancılık faaliyetlerindeki ve bölgesel yerleşim düzenlerindeki değişimlere odaklanarak konuya ilişkin çok yönlü bir bakış açısı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Palaeoenvironmental and archaeological research in the eastern Mediterranean and adjacent regions asserts a correlation between the 4.2 ka BP event, an abrupt climatic change (ca. 2200-1900 BC), and societal changes at the end of the 3rd millennium BC. It has been hypothesized that the drought as a result of the event led to social disturbance, conflicts, migrations and in some cases, societal collapses following a breakdown in agriculture and animal husbandry. Similarly, palaeoenvironmental studies provide evidence for the 4.2 ka BP event and its impacts in Anatolia including western Anatolia. From ca. 2500 BC onwards, the Anatolian peninsula witnessed the appearance of regional centres with monumental buildings and strong fortifications, the rise of elites and increasing social complexity, the development of a long-distance exchange network and an advanced metallurgical industry. Towards the end of the 3rd millennium BC, however, the societies lost their sophisticated characteristics and experienced a crisis period that is testified by the large number of settlements that were destroyed by fire events and were abandoned, in particular in western Anatolia. This thesis aims at understanding if there is a causal relationship between the 4.2 ka BP event and major changes in social, economic and political structure of western Anatolian societies at the end of the 3rd millennium BC through a synthetic analysis of palaeoenvironmental, bioarchaeological and archaeological data. It provides a multifaceted perspective on the suggested relationship by focusing on changes in agricultural and animal husbandry practices and changes in regional settlement patterns.