Köpeklerde kemik lezyonlarının klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Köpeklerde kemik lezyonlarinin klinik, radyografik ve bilgisayarli tomografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 553673
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Köpeklerde kemik lezyonlarının klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi Radyografi; X ışını kullanılarak üç boyutlu ortamdaki bir cismi iki boyutlu hale getiren statik bir görüntülemedir. Canlı vücudunun bir bölümünü ya da birçok bölümünü görüntüleyebilir. Kısaca görüntülenmesi istenilen bölgenin taslağını oluşturur. Hava, gaz, yağ, sıvı/yumuşak doku ve kemik olmak üzere beş farklı dokuyu gösterir. Bilgisayarlı tomografi de radyografide olduğu gibi X ışınlarının doku tarafından absorbe edilmesine bağlı olarak şekillenen bir görüntüleme yöntemidir. Transversal, sagittal, frontal ya da dorsal kesitler halinde görüntüler alınabildiği için radyografideki süperpoze görünüm engellenir ve dokular daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilir. Bu çalışmada 18 olgu, klinik muayene, radyografi ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmiştir. Radyografide VD, DV, ML, AP ve LL pozisyonlarda görüntüler alınmıştır. Bilgisayarlı tomografide ise 1 veya 3 mm kalınlığında transversal kesitler kranio kaudal veya kaudo kranial olarak alınmış ve kemik lezyonları değerlendirilmiştir. Olguların yapılan incelemeleri sonucunda, klinik muayene ve radyografi ile kesin tanı konulabilecek basit kemik lezyonlarında bilgisayarlı tomografi kullanarak hastanın gereksiz yere X ışınına maruz bırakılmasına gerek olmadığı, komplike olgularda süperpoze görüntüleri engellemek ve ayrıntılı bir değerlendirme yapabilmek için yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of bone lesions in dogs by clinical, radiographic and computed tomography Radiography; It is a static image that makes an object in a three-dimensional environment two-dimensional using X-ray. It can display a part of the living body or many parts. Briefly, it creates a draft of the desired region. It shows five different tissues: air, gas, oil, liquid / soft tissue and bone. Computed tomography is a method of imaging that is shaped by the fact that X rays are absorbed by tissue, such as in radiography. Because the images can be taken in transversal, sagittal, forntal or dorsal sections, the superposition image on the radiograph is blocked and the tissues can be examined in more detail. In this study, 18 cases were evaluated by clinical examination, radiography and computed tomography. Radiographically images were taken at VD, DV, ML, AP and LL positions. On computed tomography, transversal sections with a thickness of 1 or 3 mm were taken as cranio caudal or caudal cranial and bone lesions were evaluated. As a result of the cases, it is thought that in case of simple bones that can be definitively diagnosed by clinical examination and radiography, using computed tomography will be useful for preventing superposes images and making a detailed evaluation in complicated cases when the patient does not need to be exposed to unnecessary X rays.