Yerel yönetimlerde stratejik planlama sürecinin kurum performansına etkisi
Impact of strategic planning practices on institutional performance in local governments
  1. Tez No: 553708
  2. Yazar: ÖZNUR KARĞIN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sürekli değişim ve gelişim gösteren günümüz dünyasında kurumlar ve paydaşların ihtiyaç ve beklentilerinin yerinde ve en iyi şekilde karşılanması, stratejik planlama ve sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. Kamu kurumları tarafından bu gelişmeleri yakalayabilmek adına işletmelerde yerleşen stratejik yönetim anlayışının getirdiği stratejik planlama uygulamalarına geçiş, kamu reformları çerçevesinde“5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu”ile gerçekleşmiştir. Kamu reformları sonucunda kurumların faaliyetlerini gerçekleştirirken stratejik planlama uygulamaları ile kıt kaynaklarını daha etkili ve verimli kullanmaları amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, belediyelerin yürüttükleri stratejik planlama uygulamalarının etkinliğini değerlendirmek ve bu uygulamaların topluma katkı ve verimlilik düzeylerine ne derece etki ettiğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, kamu kurumlarındaki stratejik planlama uygulamalarının belirleyici alt boyutlarının, kurum performansı alt boyutlarına etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'daki yerel yönetimlerde çalışan orta ve üst kademe yöneticilerden 100 adet anket toplanmıştır. Gerçekleştirilen analizlerin sonucunda,“belediyelerde kurumsal yapının stratejik planlamaya uygunluğu”ve“stratejik planlama sürecinde karşılaşılan sorunları çözme seviyesi”boyutlarının,“topluma katkı performansı”nı pozitif etkilediği görülmüştür.“Stratejik plan hazırlama ve uygulama süreci”ile“stratejik plan uygulamalarında karşılaşılan sorunları çözme seviyesi”boyutları da, kurumların verimliliğine olumlu etki yapan unsurlar olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world which is continuously changing and developing, meeting the needs and expectations of institutions and stakeholders in the best way has gained importance in terms of strategic planning and sustainability. The transition to the strategic planning practices in the public sector institutions was completed with the“Public Financial Management and Control Law No. 5018”. As a result of public reforms, it is aimed to use the scarce resources of institutions more productively and efficiently with strategic planning practices. This study reveals the level of effectiveness of strategic planning practices implemented by municipalities on performance imdicators of“contribution to the community”and“efficiency”. In this context, it is aimed to reveal the direction and strength of the relationships between the sub-dimensions of the strategic planning practices of local governments and the sub-dimensions of institutional performance. A total of 100 questionnaires have been conducted to mid- and top-level managers in municipalities in İstanbul. The results have depicted that“compliance of organizational structure to strategic planning in municipalities”and“problem solving ability in strategic planning”have positive effects on“contribution to society”. Additionally,“strategic planning preparation and implementation process”and“problem solving ability in strategic planning”sub dimensions have positive effects on“efficiency”of municipalities.