Karşılaştırmalı reklam yoluyla haksız rekabet
Unfair competition via comparative advertising
  1. Tez No: 553742
  2. Yazar: ECE TATARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet, günümüzde sosyal hayatın tüm kesimlerinde olduğu gibi, ekonomik alanda da kendini gösteren ve ekonomik anlamda, daha yüksek kar sağlamak adına, aynı pazar içindeki ticari işletmeler arasında gerçekleşen bir iktisadi yarışmadır. Anayasamızda da koruma altına alınan rekabet etme hakkı, bugün tüm hukuk sistemlerinde tanınan ve düzenlenen bir kurumdur. Rakipleri ezmek ve onları ekonomik faaliyet alanından uzaklaştırmak amacı ile ve iyi niyet kurallarına aykırı bir biçimde yapılan eylemlerin bütünü ise haksız rekabet olarak tanımlanmaktadır. Haksız rekabet için mevcut bir rekabet ortamının kötüye kullanılması gerekmektedir. Haksız rekabet, karşılaştırmalı reklamlar aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir. Ticari hayat içerisinde reklamlar, tacirlerin rakiplerinin şahsı ve sahip olduğu mallar hakkında eleştiri getirmeleri için önemli bir araç konumundadır. Kanunda yer alan düzenleme, tacirlerin rakiplerinin önüne geçmek adına yanıltıcı ve yanlış beyanlara yer vermelerini haksız rekabet olarak kabul etmektedir. Rakipler hakkında verilen yanıltıcı bilgiler, reklam veren tacir tarafından haksız bir kazanç elde etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu durum, rakibi kötüleme unsurunun da burada etkili olduğunu göstermektedir. Hukuka uygun olarak yapılan karşılaştırmalı reklamlar, aldatıcılık unsuruna sahip olmaları durumunda artık hukuka aykırı hale geleceklerdir. Bir karşılaştırmalı reklamın tüketiciyi yanıltacak unsurlar içermesi, haksız rekabet sonucunu doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition is a financial competing between commercial enterprises within the same market in order to make higher profits in economy to stand out in economic field like all the shapes of the social life nowadays. The right to compete is a recognized and legitimized foundation for all the judicial systems in the present and has a legal protection by our constitution. Crushing competitors and activities carried out in order to remove competitors from economic activity and against the rules of good faith is defined as unfair competition. An unfair competition requires an existing competitive environment to be misused. Unfair competition can also emerge from comparative advertising. In commercial life, advertisements are an important tool for traders to bring criticism about their competitors' personality and possessive property. Regulations in law define unfair competition as misleading and false representation of traders to get ahead of the competition. Misleading information about competitors is given by the advertiser in order to gain an unfair profit. This situation reveals that the element of vilifying the competitor is effective. Comparative advertising that are legal would become illegal in situations of deception. The fact that a comparative advertisement contains elements that will mislead the consumer emerge unfair competition.