Entelektüel sermaye, finansal performans ve makroekonomik faktörler: Dünya bankaları üzerine ampirik bir uygulama
Intellectual capital, financial performance and macroeconomic factors: An empirical evidence from world banks
- Tez No: 553744
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin amacı, dünya bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bankaların VAIC™ yöntemi kullanılarak entelektüel sermayelerinin ölçülmesi, entelektüel sermayenin finansal performans göstergeleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve son olarak makroekonomik faktörlerin entelektüel sermaye üzerindeki etkisinin test edilmesidir. Bu kapsamda 2005-2018 dönemine ait 23 ülke borsasında kayıtlı 59 bankaya ait finansal tablo verileri ve faaliyet gösterdikleri ülkelerin makroekonomik değişkenlerine ilişkin verileri kullanılmıştır. Tezin ampirik bulguları entelektüel sermayenin gelişmiş ülkelerde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Panel veri regresyonu sonuçları, entelektüel sermayenin finansal performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca büyüme oranı, kamu harcamaları ve dışa açıklık entelektüel sermaye ve unsurları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etki gösterirken, enflasyon, kriz ve ülkeye gelen portföy yatırımları istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etki göstermiştir. Çalışma bulgularının üst düzey banka yöneticilerine, bankacılık ilkelerini düzenleyen kuruluşlara ve kanun yapıcılara fayda sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to measure the intellectual capital for the world banking sector by using VAIC™ method, to determine the effect of intellectual capital on financial performance and finally to test the effect of macroeconomic factors on intellectual capital. In this context, the thesis uses the financial statements for 59 banks registered in 23 different countries stock exchanges market and macroeconomic variables for these countries from period of 2005 to 2018. According to the empirical results, intellectual capital was higher in developed countries. Panel data regressions show that intellectual capital has statistically significant effect on financial performance. Moreover, growth rate, public expenditures and openness have significantly positive effect on intellectual capital and its compenents while inflation, crisis and portfolio investments have significantly negative effect on it. The findings are expected to provide benefits to senior bank managers, regulators and policy makers.