Ankara şehir florası
Flora of Ankara city
  1. Tez No: 55376
  2. Yazar: GALİP AKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK ERİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
III ÖZET Bu çalışma Ankara şehrinin doğal florası üzerine yapılmıştır. Üç yıl süren araştırma sonunda, Ankara'da 81 familya ve 418 cinse ait 1115 tür, 14 alttür ve 16 varyetenin yer aldığı saptanmıştır. Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 175 olup toplam tür sayısına oranı % 15.7 dir. Florayı oluşturan 1115 türün 321' i (% 28.7) iran -Turan, 92' si (% 8.2) Akdeniz, 70' i (% 6.2) ise Avrupa - Sibirya elementidir. Bu gruplamada yer almayan 632 tür ise (% 56.6) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çokbölgelidir. Çalışma alanındaki türlerin sadece 5 tanesi Pteridophyta divizyosundan olup çoğunluğu oluşturan 1110 tür ise Spermatophyta divizyosundandır. Ankara'da Gymnospermae alt divizyosu 3 türe, Angiospermae alt divizyosu ise 1107 türe sahiptir. Angiospermae alt divizyosundan 951 tür Dicotyledonae. 156 tür ise Monocotvledonae sınıfına aittir. Tür sayısı bakımından en zengin ilk 10 familya sırasıyla Asteraceae (139 tür), Fabaceae (124 tür), Poaceae (100 tür), Brassicaceae (72 tür), Lamiaceae (70 tür), Caryophyllaceae (51 tür), Apiaceae (50 tür), Boraginaceae (50 tür), Scrophulariaceae (46 tür) ve Rosaceae (33 tür)' dir. Araştırma alanında en fazla tür içeren ilk 5 cins ise sırasıyla Astragalus (38 tür), Alyssum (17 tür), Salvia (17 tür), Ranunculus (16 tür) ve Trifolium (14 tür)' dur. Çalışma sonunda araştırma alanının yer aldığı A4 ve B4 kareleri için toplam 130 tür yeni kayıt olarak saptanmıştır. Ayrıca Solatium cornutum Lam. türünün Trakya'dan sonra Anadolu'da da yetiştiği belirlenmiştir. Çalışmada florayı oluşturan bitkilerin cins ve tür anahtarlan hazırlanmış ve bulgular değişik yönlerden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is concerned with the natural flora of the city of Ankara. Research conducted over a period of three years determined that there are 1115 species, 14 subspecies and 16 varieties belonging to 81 families and 418 genera. The number of endemic species found in the area is 175, which corresponds to 15.7 % of the total number of species. Of the 1115 species of flora 321 (28.7 %) are Irano - Turanian, 92 (8.2 %) are Mediterranean, and 70 (6.2 %) are Euro - Siberian elements. The remaining 632 species (56.6 %) could either be found in more than one area, or their phytogeographic area is unknown. Only 5 of the species found in the area studied belong to division Pteridophyta, while the remaining 1110 species belong to division Spermatophyta. Gvmnospermae has 3 species and Anqiospermae has 1107 species in the studied area. 951 species of Anqiospermae belong to the subclass Dicotyledonae, wheras remaining 156 species belong to the subclass Monocotyledonae. The greatest families on the basis of species diversity are Asteraceae (139 species), Fabaceae (124 species), Poaceae (100 species), Brassiceae (72 species), Lamiaceae (70 species), Caryophyllaceae (51 species), Apiaceae (50 species), Boraginaceae (50 species), Scrophulariaceae (46 species), and Rosaceae (33 species). Likewise, the greatest genera on the basis of the species diversity are Astragalus (38 species), Alyssum (17 species), Salvia (17 species), Ranunculus (16 species), and Trifollum (14 species). As a result of this search, a total of 130 species were found for the first time as new records for the A4 and B4 suquares. Furthermore, it was determined the Solatium cornutum Lam. is also found in Anatolian Peninsula in addition to its Thracian occurences. Additionally, the determination keys of the genera and species of the studied flora have been prepared and the whole data has been interpreted from various perspectives.