İş-yaşam dengesinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of work-family life balance on organizational commitment: A research on the hospitality industry
- Tez No: 553767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı iş-yaşam dengesinin örgütsel bağlılığa olan etkisini araştırmaktır. Bu araştırmayı yapmak için Türkiye'deki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri seçilmiştir. Bu araştırmanın evreni konaklama işletmelerinde istihdam edilmiş olan sigortalı çalışanlar ve yöneticiler olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2015 verilerine göre konaklama işletmelerinde sigortalı olarak istihdam edilmiş olan çalışan sayısı 249 bindir. Araştırmada örneklem sayısını belirlemek için örneklem hesap uygulaması kullanılmıştır. Bu uygulamaya http://www.surveysystem.com/sscalc.htm linkinden ulaşılabilecektir. Uygulamada güvenilirlik katsayısı olarak %95, hata payı olarak %7 ve araştırma evreni olarak 249.000 rakamları girilerek toplamda ulaşılması gereken örneklem sayısı 196 olarak tespit edilmiştir. Katılımcılara LinkedIn üzerinden ulaşılmıştır. Toplam 189 anket analize dahil edilmiştir. İş yaşam dengesinin ölçümünde Apaydın (2011) tarafından geliştirilen ölçek, örgütsel bağlılık ölçümünde ise Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen ve Wasti (2000) tarafından Türkçeleştirilen geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş ölçek kullanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, iş-yaşam dengesinde gerçekleşecek en küçük bir pozitif iyileşme çalışanların örgütsel bağlılıklarını artırmaktadır. İş-yaşam dengesi alt boyutlarından“yaşamı ihmal etme”,“kendine zaman ayırma”ve“yaşamın işten ibaret olması”nın duygusal bağlılık üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında tespit edilen bir başka sonuç ise iş yaşam dengesi alt boyutlardan“iş-yaşam uyumu”boyutunun devam bağlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmaktadır ve bu etki pozitif yönlüdür. Bu sonuç da göstermektedir ki, çalışanların iş yaşam uyumunun sağlanması halinde iş yerine olan devamsızlık azalmaktadır. Son olarak araştırma sonuçlarına göre iş-yaşam dengesi alt boyutlarından“yaşamın işten ibaret olması”boyutunun normatif bağlılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ultimate objective of this study is to find out the possible relationship between work-family life balance and organizational commitment. To conduct this study, hospitality industry was chosen. Accordingly, the population of this study includes all registered legal employees working in the hospitality industry. According to Social Security Organization (SGK) 2015 data, the number of employees who are legally working in the hospitality industry is 249 thousand. To calculate the sample size, sample size calculator which is available at the following link is used: http://www.surveysystem.com/sscalc.htm. In the calculation, confidence level was taken as 95%, confidence interval was taken as 7% and the population was taken as 249.0000. Based on these figures, sample size which is needed to be achieved by this study was determined as 196. LinkedIn was the platform where the participated people were reached, and the questionnaires were distributed. The scale which was developed by Apaydın (2011) in the measurement of work life balance and the scale was developed by Meyer and Allen (1990) in the measurement of organizational commitment and translated into Turkish by Wasti (2000) which tested validity and reliability was used. Results showed that any positive improvement happens in the work-family life balance increases the organizational commitment among the employees. Similarly, it was found in this study, the sub-factors of work-family life balance;“neglecting life”,“allocating time to self”and“work means whole life”have a positive and statistically significant effect on the emotional commitment. Another result that was obtained in this study was related to the effect of sub-factors of work-family life balance on the“attendance commitment”. The results of the research show a positive and statistically significant effect. Based on this key finding it was assumed that if the work-family life balance was achieved, absent rate in the organization can be decreased. Lastly, the results of this study also showed that sub-factors of“work means whole life”has a positive and statistically significant effect on the normative commitment.