Örgütsel değişimin iş-aile yaşam dengesi ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: E-ticaret şirketi üzerinde bir uygulama
The effect of organizational change on work-family life balance and organizational commitment: An implementation on e-commerce company
- Tez No: 763294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişim ve değişim örgütlere de yansımaktadır. Örgütler değişim ile beraber şekillenmektedir. Bu değişim karşısında çalışanlarının iş-yaşam dengesi kurabilmesi için gerekli ortamları yaratması gerekmektedir. Örgüt çalışanlarının örgüte bağlılıklarının da değişim karşısında bağlayıcı olması örgüt için önemlidir. Bu tezin amacı örgütsel değişimin iş-aile yaşam dengesi ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amaçla örgütsel değişimin iş-aile yaşam dengesi ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi regresyon analizi ile ölçümlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı olan örgütsel değişimin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş aile yaşam dengesinin düzenleyici etkisi yapısal eşitlik modeliyle ölçümlenmektir. Bu doğrultuda bir e-ticaret şirketi çalışanları üzerinde soru formları vasıtasıyla araştırma yapılmıştır. Örgütsel değişim, iş-aile yaş dengesi ve örgütsel bağlılık değişkenleriyle kurulan modelde değişkenler arasındaki ilişkinin ve düzenleyici değişkenin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bulguları tanımlayıcı istatistikler, fark analizleri, korelasyon analizleri, regresyon analizleri ve yapısal eşitlik modellemesi vasıtasıyla elde edilmiştir. Örgütsel değişimle beraber iş-aile yaşam dengesinin değiştiği gözlemlenmiştir. Bu değişimle beraber örgütlerin bağlılığını arttırması gerekmektedir. Örgütsel değişimin Covid-19 süreci ile birlikte örgütlerin değişime uğraması, çalışanların iş-aile yaşam dengesini sağlaması ve örgütlerin çalışanlarının bağlığını arttırması gerekecek uygulamalar geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, rapid development and change in the technological field is also reflected in organizations. Organizations are shaped by change. In the face of this change, it is necessary to create the necessary environment for its employees to establish a work-life balance. It is important for the organization that the commitment of the employees of the organization to the organization is also binding in the face of change. The aim of this thesis is to measure the effect of organizational change on work-family life balance and organizational commitment. For this purpose, the effect of organizational change on work-family life balance and organizational commitment is to be measured by regression analysis. Another aim of the research is to measure the regulatory effect of work-family life balance on the effect of organizational change on organizational commitment with the structural equation model. In this direction, a research was conducted on the employees of an e-commerce company through questionnaires. In the model established with the variables of organizational change, work-family age balance and organizational commitment, the relationship between the variables and the effect of the regulatory variable were examined. The findings of the study were obtained through descriptive statistics, difference analysis, correlation analysis, regression analysis and structural equation modeling. It has been observed that the work-family life balance has changed with the organizational change. With this change, organizations need to increase their commitment. Organizational change With the Covid-19 process, organizations need to change, employees need to provide work-family life balance, and organizations need to develop practices that will need to increase the commitment of their employees.