Marka iletişiminde maskot kullanımının marka kişiliğine etkisi
The effect of mascot using of brand communication in brand personality
  1. Tez No: 553782
  2. Yazar: DERYA ÇOKYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artan rekabet koşulları nedeniyle birbirine benzer ürün ve malların sayısı artmıştır. Buna bağlı olarak işletme sahipleri kendi markalarını ön plana çıkarabilmek için tüketicilerin zihninde kaliteli ve güçlü bir imaj oluşturmak zorundadırlar. Bu bağlamda, işletme sahipleri satın alma sürecinde tüketicilerin duygularına hitap edebilmek için maskot kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde, marka kavramından ve stratejik marka yönetimine yönelik konulardan bahsedilerek markanın maskotlarla nasıl bir bağa sahip olduğu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise maskot kullanımının özellikle bankacılık sektöründe fazla tercih edilmesinden dolayı Yapı Kredi, İş Bankası ve Garanti Bankası'nın maskotları reklam filmleri üzerinden göstergebilimsel yöntemle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of similar products and goods has increased because of the increasing competition. As a result of this, we have made our own brands in the field of processing, and they have made a strong and strong image in their minds. They started using mascots in order to address their feelings of not purchasing the product. The first and second part of this study was analyzed with the brand-oriented and brand-related issues and how the brand has a connection with the mascots. In the third chapter, Garanti Bank, İş Bank, and Yapı Kredi Bank's mascots were investigated with semiotic method over advertising film.