Merkez Bankası bağımsızlığı ile enflasyon arasındaki ilişki: Enflasyon hedeflemesi uygulayan ülkeler için ampirik bir analiz
The relationship between Central Bank independence and inflation: An empirical analysis for inflation targeting countries
  1. Tez No: 553809
  2. Yazar: MEHMET ARPAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KOÇ YURTKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Merkez bankası bağımsızlığı meselesi geçmişi eskilere dayanan bir konu olmasına rağmen günümüzde halen incelenmekte ve üzerinde çalışılmaktadır. Geçmişteki görevlerinin kamu kesimini finanse etmek şeklinde olan merkez bankalarının günümüzdeki temel görevi fiyat istikrarını sağlamak şeklinde değişmiştir. Bu görev, birçok merkez bankasının resmi internet sitelerinde yer almaktadır. Fiyat istikrarı hedefinin bağımsız merkez bankacılığı ile sağlanabileceği gerek teorik gerek ampirik çalışmalarla ortaya konulmaktadır. Fiyat istikrarının sağlanması açısından merkez bankası bağımsızlığına verilen önem günden güne artmaktadır. Çünkü fiyat istikrarını sağlamanın önkoşulunu oluşturan merkez bankası bağımsızlığı, aynı zamanda fiyat istikrarını sağlamayı temel alan enflasyon hedeflemesi rejiminin de önkoşulu olarak öne çıkmaktadır. Fiyat istikrarı için bağımsız bir merkez bankasının üzerinde baskı oluşmayacağı ve fiyat istikrarı hedefine daha rahat odaklanabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda merkez bankası bağımsızlığı, fiyat istikrarında başarının sağlanabilmesi için gerekli görülmektedir. Çalışmada merkez bankası bağımsızlığının kavramsal ve kuramsal çerçevesi ele alınmış, bağımsızlığın etkilendiği ve etkilediği unsurlar incelenmiştir. Ayrıca merkez bankası bağımsızlığının makroekonomik değişkenler ile ilişkisi teorik ve ampirik olarak incelenmiştir. Enflasyon hedeflemesi rejimini uygulayan ülkelerde merkez bankası bağımsızlığı ile enflasyon arasındaki ilişki ampirik olarak panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda enflasyon hedeflemesi rejimini uygulayan ülkelerin örneklem ülke olarak seçilmesi ve ampirik test yöntemleri çalışmanın özgünlüğünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the issue of the independence of the central bank is based on old history, it is still being studied and studied today. The central task of the central banks in the past to finance the public sector has changed to provide price stability. This task is on the official websites of many central banks. The theoretical and empirical studies of the price stability target can be provided by independent central banking. The importance attached to central bank independence is increasing day by day in order to ensure price stability. Because the central bank independence, which constitutes the precondition for price stability, stands out as a precondition for the inflation targeting regime, which also provides price stability. It is thought that an independent central bank will not be subject to pressure on price stability and will focus more on price stability. In this context, the independence of the central bank is deemed necessary to achieve success in price stability. In this study, the conceptual and theoretical framework of the independence of central bank is discussed and the factors affecting and influencing independence are examined. In addition, the relationship between central bank independence and macroeconomic variables was examined both theoretically and empirically. In the countries implementing the inflation targeting regime, the relation between central bank independence and inflation was analyzed empirically by panel data method. In this context, the selection of the countries implementing the inflation targeting regime as a sample country and the empirical test methods constitute the originality of the study.