Okul öncesi eğitimde işbirliğine dayalı öğrenme: Öğretmen görüş ve uygulamaları
Learning based on cooperative in pre-school education: Teacher 'views and applications
  1. Tez No: 553810
  2. Yazar: EBRU ULUÇAY BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Okul öncesi eğitim kurumlarında, çocuklarda istenilen öğrenmeleri gerçekleştirmek için kullanılan yöntemlerinden biri de İşbirliğine Dayalı Öğrenmedir. Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin, işbirliğine dayalı öğrenme ve uygulamaları konusundaki görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, temel nitel bir çalışmadır. Çalışma grubunu Kars ilinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 6 anaokulunda görev yapan 10, 5 ilkokul bünyesindeki anasınıflarında görev yapan 7 ve 1 ortaokul bünyesindeki anasınıfında görev yapan 1 olmak üzere, toplam 18 okulöncesi eğitim öğretmenleri oluşturmuştur. Veriler demografik bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme, yapılandırılmış gözlem ve etkinlik planı incelemeleri ile toplanırken, betimsel analiz ve doküman incelemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin çoğu işbirliğine dayalı öğrenmeyi yardımlaşma ve küme çalışması olarak tanımlamışlardır. Bu uygulamaların çocukların en çok sosyal-duygusal gelişimlerine katkı sağladığını, iletişim kurma ve uyum sağlama becerilerini geliştirdiğini, bu uygulamaları en çok sanat etkinliklerinde tercih ettiklerini ve bu uygulamaları gerçekleştirirken çocukların işbirliği yapmamalarının süreci zorlaştırabildiğinden bahsetmişlerdir. Gözlem ve etkinlik planı incelemelerinde ise öğretmenlerin çocukları birlikte çalışmaya teşvik ettikleri, onları izleyerek gerekli yerlerde müdahale ettikleri, grup içinde çocuklar arasında ki çok yönlü iletişimi destekledikleri, bununla birlikte işbirliğine dayalı öğrenme planları ile uygulamaları arasında benzerlikler olduğu gibi farklılıklar olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the methods used in pre-school education institutions for children to achieve the desired learning is Cooperative Learning. This research, which aims to determine pre-school education teachers' views on cooperative learning and practice, is a basic qualitative study. The study group consisted of 18 preschool education teachers in Kars province in 2017-2018 academic year, 10 of which worked in 6 kindergartens, 7 of them working in kindergartens in 5 primary schools and 1 of them working in kindergarten in middle school. The data were analyzed with demographic information form, semi-structured interview, structured observation and activity plan analyzes and analyzed with descriptive analysis and document analysis method. According to the findings, most of the teachers defined cooperative learning as aiding and cluster study. They stated that these practices contribute to the social- emotional development of children and that they develop their skills of communication and adaptation, they prefer these practices in most art activities and that it is difficult for children to not cooperate while performing these practices. In observations and activity plan studies, it was seen that teachers encouraged children to work together, intervened in necessary places, supported multidimensional communication among children within the group, and there were similarities between collaborative learning plans and their applications.