Ankara ili yerleşim alanı arazi örtüsünün ve 1986-1995 arasındaki değişimin uzaktan algılama teknikleri ile belirlenmesi
- Tez No: 55381
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Ankara yerleşim alanı arazi örtüsündeki değişim 1986 - 1995 yılları itibarıyla izlenmiştir. Metot olarak uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri teknikleri kullanılmıştır. 1986 yılına ait Spot - XS görüntüsü, 1991 yılına ait Landsat 5 - TM görüntüsü ve 1995 yılına ait Spot - Pankromatik görüntüleri işlenmiş ve yorumlanmıştır. Sınıflar oluşturulurken 'Corine' arazi örtüsündeki sınıflar temel alınmıştır. Her bir yıl için arazi örtüsü sınıfı sonuçları hazırlanmıştır. Ayrıca, 1986 - 1995 yılları arasındaki arazi örtüsünde oluşan değişimler tespit edilmiştir. Kent alanındaki ve tarım alanlarındaki değişimler izlenmiştir. Son yıllarda verimli toprakların artan bir hızla yerlerini fabrikalara yada binalara bırakması büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Giderek artan dünya nüfusunu düşündüğümüzde tarım alanlarının yok olmasının nelere mal olacağı görülebilir. Ülkemizde de toprakları çok verimli olan bazı bölgelerde de aynı yapılaşma görülmektedir. Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri teknolojileri kullanılarak topraklarımızdaki bu değişimler izlenebilir. Ayrıca Türkiye' nin detaylı bir arazi örtüsü haritasını çıkarmak bir çok çalışmaya bir girdi görevi oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The change of landcover was observed at the province of Ankara between the years 1986 and 1995 in this context. During the study Remote Sensing and Geographic Information Systems technologies were used. The images, Spot - Xs (1986), Landsat 5 - TM (1991) and Spot - Panchromatic (1996) were processed and interpreted. While determining the landcover classes which are defined at the 'Corine Landcover' project were used. For each year, landcover results were found. The landcover changes were maked firm between the years 1986 and 1995. At the last years, establishing the buildings and fabrics at the fertile agricultural areas were created a big danger. If we think the increasing world population, we can see what will it cost disappearing of the agricultural areas. We can see this booty in our country. By using Remote Sensing and Gegraphic Information Systems technologies, we can monitor the changes in our country. Because satellite images provides us to collect data for large areas without making area surveys. At last, making a detailed landcover map of Turkey, will be a input to the several studies.