Sağlık sektöründe performans değerlendirmesi: İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapılan araştırma
Performance evaluation in the health sector: Research on the İstanbul Provincial Health Directorate
- Tez No: 553811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Performans yönetimi, hem örgütün hem de çalışanların başarı derecelerinin geniş kapsamda sistematik olarak analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan bir kavramdır. Sürekli iyileştirmeyi hedef alan performans yönetimi birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de uygulanmakta ve sürekli kendini yenilemektedir. Bu çalışmada, performans kavramı, performans yönetimi ve değerlendirmesi, dünya genelinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar olan sürede uygulanan performans yönetim sistemleri ile sağlık işletmelerinde performans uygulamaları ele alınmış, mevzuatlar ve yürütülen çalışmalar incelenerek mevcut durumun analizi yapılmıştır. Kamu hastanelerinde performans yönetimi kavramı ve değerlendirmesinin önemine, performansa dayalı ek ödemenin yansımalarına değinilmiştir. Çalışma kapsamında literatür taraması yapılmış, ek ödeme sistemlerinin performans üzerine etkileri incelenmiş, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında performans değerlendirme yöntemleri ele alınmıştır. Son olarak ise etkin bir performans değerlendirme yapılıp yapılmadığını test etmek için anket çalışması yapılmıştır. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance management is a concept that emerges from the systematic analysis of the success levels of both the organization and the employees. Performance management, which targets continuous improvement, is being implemented in our country as well as in many countries and it renews itself continuously. In this study, performance concept, performance management and evaluation, performance management systems implemented throughout the world from the first years of the Republic to the present, performance practices in health enterprises were discussed, the current situation was analyzed by examining the legislation and the studies. The importance of the concept and evaluation of performance management in public hospitals and the reflections of the performance-based supplement were discussed. The literature review was conducted within the scope of the study, the effects of additional payment systems on performance were examined and performance evaluation methods were discussed within the scope of health transformation program. Finally, a survey was conducted to test whether an effective performance assessment was performed. The reliability coefficients of the data obtained from the surveys were calculated.