Belediyelerde performans değerlendirmesinin günümüzdeki durumu: Ümraniye Belediyesi örneği
The state of the performance evaluation in municipalities: The case of Ümraniye Municipality
- Tez No: 553812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yönetim sürecinin en önemli faktörü olan insan kaynakları yönetiminin vaz geçilmez unsuru olan performans yönetimi ve değerlendirilmesinin belediyelerdeki uygulamaları, geçmişten günümüze yaşanan değişimler, uygulamalar ve mevzuatlar bakımından değerlendirilmiş olup, mevcut durumun analizi yapılmıştır. Çalışma esnasında, tarihçi metot ve anket yöntemleri kullanılmıştır.“Belediyelerde Performans Değerlendirmesinin Günümüzdeki Durumu: Ümraniye Belediyesi Örneği”konulu bu çalışma dört bölümden oluşmakta olup, ilk bölümünde performans ve performans yönetimi kavramı üzerinde yoğunlaşılarak, performansı etkileyen faktörler, performansın unsurları, performans yönetiminin özellikleri ve performans yönetim süreçleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, performans değerlendirmesinin kullanım alanları, amacı, yararları, performans değerlendirmesi yapılırken kullanılan teknikler, performans değerlendirmesi yapılırken karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, genel olarak kamu örgütlerindeki performans değerlendirmesi, ölçülmesinin gerekçeleri, ölçüm yapılırken kullanılan yöntemler ve teknikler ile belediyelerdeki kurum performansı ve buna bağlı olarak personel performansının değerlendirilmesine ilişkin mevzuat açıklanarak belediyelerdeki istihdam biçimlerine ilişkin personel değerlendirmenin yapılış şekli açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise Ümraniye Belediyesinde çalışan 169 personele anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS Statistics 21 programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important factor in the management process, human resources management, which is an indispensable element of performance management and evaluation of municipalities in the implementation of the past, the changes from past to present, applications and legislation were evaluated and the current situation was analyzed. Historian method and survey methods were used during the study. This study on The State of Performance Assessment in Municipalities: The Case of Ümraniye Municipality is composed of four parts and the first part focuses on performance and performance management concepts. In the second chapter, the usage areas of the performance evaluation, its purpose, its benefits, the techniques used during performance evaluation and the problems encountered during performance evaluation are discussed. In the third section, the performance evaluation in public organizations, the reasons for measuring, the methods and techniques used in the measurement, the performance of the municipalities in the performance of the municipalities and the legislation regarding the evaluation of the personnel performance were tried to be explained. In the fourth section, 169 personnel working in Ümraniye Municipality were surveyed. The survey results were evaluated in SPSS Statistics 21 program.