Kamu diplomasisinin marka kentlere olan etkisi: Trabzon örneği
The impact of public diplomacy on brand citys: Case of Trabzon
  1. Tez No: 553835
  2. Yazar: ZELİHA OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFFET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İşletme, Public Relations, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Soğuk savaş sonrası olumlu yönde tüm dünyayı etkisi altına alan gelişime ve değişime tanıklık ettiğimiz günümüzde, devletler de diğer devletlerle olan ilişkilerinde sert gücü bir kenara bırakıp yumuşak gücü ve yumuşak güç faaliyetlerini kullanarak karşı tarafı etkileme ve ikna etme yolunu seçmişlerdir. Diplomasi, kullanılan dil, verilen mesaj ve hedef kitleler, devletler arası aktörün değişmesiyle yeniden şekil almıştır. Devletten halka ya da halktan halka uygulanan“karşılıklı”bu yeni siyasal iletişim düzeni, kamu diplomasisinin temelini oluşturmuştur. Günümüzde rekabetin ürünü ve hizmeti yarıştıran markaların yanı sıra kentler de artık kendilerini dünyaya tanıtmaya ve cazibe merkezi haline gelmeyi arzu eder hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak köklü bir tarihe, doğal ve yapay güzelliklere sahip olan kentler; kamu diplomasisini kullanarak kentine turist çekmeyi, yatırım almayı ve kent ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmada; kamu diplomasisi, kamu diplomasisi faaliyet alanları, diğer disiplinlerle olan ilişkisi marka ve marka kent kavramları, Türkiye'den ve dünyadan marka kent örnekleriyle literatür araştırmaları yapılarak marka kent olma yolunda olan Trabzon kentinde bulunan kamu kurumlarının, kamu diplomasisi açısından marka kent algısının dünyadaki uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Anahtar kelimler; diplomasi, kamu diplomasisi, marka, marka kent, Trabzon.
Özet (Çeviri)
After the cold war, today we witness to all changes and developments in a positive way, governments are also leave hard power in the relationship with other governments and by using soft power and its activities, they choose the way to persuade and influence other side. Diplomacy, language use,the message given and target groups are taken to reshape international actor. This new 'mutual'diplomatic communication system that is applied from government to people or from people to people constitute the basis of public diplomacy. Today,in addition to the rivalry of brands and products, the cities have desire to introduce themselves and be the centre of attraction. As a consequence, cities which have deep-rooted history,natural and artificial beauty have aimed to attract touristsand thus invest and contribute to the city economy. In this study; public diplomacy, areas of public diplomacy activities, and the relationship with other disciplines, and the concept of brand city, with the model of Trabzon city from Turkey have been investigated throughout the literatüre. For this aim the works of the public enterprises in Trabzon Vilayet on brand city have been studied in a comparative perspective to with regards to public diplomacy, the applications of brand city perception in the world. Key Words; Diplomacy, Public Diplomacy, Brand, Brand City, Trabzon