Ortaöğretim kurumlarındaki yöneticilerin girişimcilik özellikleri
Entrepreneurship characteristics of school administrators in secondary education institutions
  1. Tez No: 553840
  2. Yazar: MELEK DERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarındaki yöneticilerin girişimcilik özelliklerini belirlemektir. Ayrıca girişimcilik algı düzeylerinin cinsiyet, yaş, branş, eğitim düzeyi, yöneticilikteki kıdem, görev yaptığı okuldaki hizmet süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Edirne ili merkez ve ilçelerdeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 150 yönetici oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada örneklem alınmamış ve 138 yöneticiye ulaşılmıştır. Verileri toplamak için Dönmez ve Köybaşı tarafından hazırlanan Okul Yöneticisi Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca çalışma grubuna ilişkin demografik bilgilerin edinilmesi amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmada normal dağılım gösteren değişkenler için ANOVA ve t-testi uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre okul yöneticilerinin girişimcilik algı düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Okul yöneticileri kendilerini girişimci olarak algılamaktadır. Okul yöneticilerinin girişimcilik algı düzeylerinin cinsiyet, branş, yöneticilikte kıdem ve görev yaptığı okuldaki hizmet süresi değişkenine göre farklılaşma görülmemiştir. Ancak yaş ve eğitim düzeyinde farklılaşma olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyi arttıkça girişimcilik algı düzeyinin arttığı görülmüştür. Ayrıca, 41 – 50 yaş arasındaki yöneticilerin girişimcilikte daha genç ve yaşlı gruplara göre yüksek performans gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the entrepreneurial characteristics of the administrators in secondary education institutions. In addition, it has been investigated whether entrepreneurship perception levels differ according to gender, age, branch, educational level, seniority in administrators and service duration variables in the school where they work. It was used a quantitative survey method in this research. The population of the research consists of 150 administrators working in the high schools in the center and districts of Edirne province. In the research, the sample was not taken and 138 school administrators were reached. The school administrators entrepreneurship scale prepared by Dönmez and Köybaşı was used to collect data. The research also used a personal information form developed by the researcher to obtain demographic information about the study group. Data collected in the study were analyzed with statistical package program. ANOVA and T- test were used for the variables that show normal distribution. According to the data, it was determined that the entrepreneurship perception of the school administrators have high levels. School administrators perceive themselves as entrepreneurs. It has been seen that school administrators entrepreneurship perceptions differ only by age and educational level. The entrepreneurship level of the school administrators increases due to educational level. We can also say that between 41-50 years old administrators show higher performance in entrepreneurship than younger and older groups.