Koklear implant kullanan çocuklarda kısa süreli bellek çalışma belleği ve bilgi işlemleme hızı ile okumayı anlama becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between short-term memory working memory and information processing speed reading skills in children using cochlear implants
- Tez No: 553861
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Linguistics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Literatürde, implant kullanan çocuklarda bilişsel işlevlerin okuma becerilerindeki rolünü araştıran çalışmaların oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. İmplant kullanan çocukların bilişsel becerilerini değerlendirmek ve bu becerilerin okuma becerileri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu araştırmak önemlidir. Çalışmamızda, implant kullanıcısı ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin bilişsel becerileri (kısa süreli bellek, çalışma belleği ve işlemleme hızı) değerlendirilmiş ve bu becerilerin okuduğunu anlama ile ilişkisini incelenmiştir. Çalışmaya ortalama yaşları 112,69 (Ss=7,42) ay olan koklear implant kullanıcısı 13 ve ortalama yaşları 109,46 (Ss=7,27) ay olan normal işiten 13 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların çalışma belleği ve kısa süreli bellek ölçümlerinde Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği- Geliştirilmiş Formudaki (WÇZÖ-R) ters ve düz sayı dizileri, bilgi işlemleme hızları ölçümlerinde Stroop Testi'nin renk adlarını söyleme görevi kullanılmıştır. Çocukların dil değerlendirmeleri WÇZÖ-R sözcük dağarcığı görevi ve okuduğunu anlamaları Okuduğunu Anlama Seti ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, iki grup arasında tüm bilişsel becerilerde (çalışma belleği, kısa süreli bellek ve bilgi işlemleme hızı) ve okuduğunu anlamada istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Ayrıca, normal işiten grupta tüm değişkenler ve okuduğunu anlama becerileri arasında anlamlı bir ilişki gözlenirken koklear implantlı grupta okuma ile anlamlı ilişki gösteren tek değişkenin sözcük dağarcığı olduğu görülmektedir. Çalışmamızın sonuçları koklear implantlı çocukların hem bilişsel (kısa süreli bellek, çalışma belleği, bilgi işlemleme hızı), dilsel becerilerinin hem de okuma becerilerinin normal işitmeye sahip akranlarının gerisinde olduğunu göstermektedir. Yine çalışmamızda koklear implantlı çocuklarla normal işitmeye sahip akranlarının okuduğunu anlamaları ile farklı becerilerin ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the literature, there are very limited studies which asses the role of cognitive funcitons in reading skills of children with cochlear implants. It is important to evaluate the cognitive skills of children with cochlear implants and furthermore to explore the effects of cognitive skills on the reading skills. In this study the cognitive skills (shortterm memory, working memory and processing speed) of 3rd and 4th grade primary school students with cochlear implants are evaluated and the correlation between these skills and reading comprehension are examined. The study included 13 children with normal hearing who had a mean age of 112,69 months (Ss = 7,42 months), and 13 patients who have a cochlear implant with a mean age of 109,49 months (Ss = 7,27 months). In order to measure the short-term and working memories of the participating children, the Digit Span Test with digits forward and backward of the Wechsler Intelligence ScaleRevised Form (WISC-R) was used. To measure the information processing speed, the task of Colour Names of the Stroop Test was used. The language assessments of the children were evaluated with the WISC-R vocabulary subtest and their reading comprehension was analyzed with the Reading Comprehension Test. According to the results obtained from the study, there is a statistically significant difference between the two groups of children in understanding all cognitive skills (working memory, short-term memory and information processing speed) and reading comprehension. Furthermore, it is found that there is a significant correlation between all variables and reading comprehension skills in the normal hearing group. However, the only variable that showed a significant correlation with reading comprehension in the group with cochlear implants is their vocabulary. The results of this study indicate that children with cochlear implants are behind their peers with normal hearing in cognitive skills (short-term memory, working memory, and information processing speed), as well as in linguistic skills and reading skills. In this study, it is also revealed that differents skills were correlated with the reading comprehension of children with cochlear implants and their normal hearing peers.