Konaklama sektöründe algılanan kariyer engellerinin çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre değerlendirilmesi: Antalya ili örneği
Evaluation of perceived career barriers according to socio-demographic characteristics of employees in hospitality sector: The case of Antalya province
- Tez No: 563249
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzdeki iş hayatında hızla değişen koşullar işletmelerde, özellikle konaklama sektöründe insan kaynaklarının en etkili ve verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle çalışanların daha verimli ve üretken, işlerine daha bağlı olmaları, hızla değişen iş koşullarına ayak uydurabilmeleri, işletmelerin hedeflerini gerçekleştirmek için daha azimli ve etkili çalışmaları gerekmektedir. Ancak konaklama sektörünün iş hayatı yoğun tempo ve emek gerektiren işler içerdiği için çeşitli zorluklara sahiptir. Bu zorluklar çalışanların sağlıklı bir kariyer yapısının oluşmasını olumsuz etkilemektedir. Başarıya ulaşmayı hedefleyen işletmeler ve çalışanlar amaçlarını mevcut sosyo-ekonomik şartlarını, sektörün kendine özgü özelliklerini ve ortaya çıkabilecek engelleri değerlendirip geleceğini ve kariyerini buna göre planlamaktadır. Çalışma sürecinde ortaya çıkabilecek zorlukları ve engelleri zamanında öngörmek sağlıklı kariyer planlaması yapabilmek açısından hem çalışan hem de işletme için son derece önemlidir. Bu açıklamalar doğrultusunda araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde çalışanların kariyer gelişimini zorlaştıran engelleri tespit etmek ve kariyer engelleri alt boyutlarının katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre algılama düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Bu amacın doğrultusunda çalışmada öncellikle ilgili alan literatür taraması yapılmış ve daha sonra konaklama sektörü çalışanların kariyer engelleri algılama düzeylerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Bu araştırmanın ana kitlesini Antalya ilinde faaliyette bulunan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 20.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini toplam 395 kişi oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda konaklama işletmelerinde çalışanların kariyerlerinde“çalışma koşullarının zor olması”,“yetersiz iş olanakları”ve“stres ve tükenmişlik”boyutlarının algılama düzeyleri yüksek olarak tespit edilmiştir. Yani bu faktörler konaklama sektörü çalışanların kariyer gelişimini zorlaştıran etmenler olarak görülmektedir. Bununla birlikte konaklama sektöründe kariyer engellerinin, çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre büyük ölçüde farklılaştığı tespit edilmiştir. Türkiye'de yapılan kariyer engelleri ile ilgili çalışmalar çok sınırlı sayıdadır. Kariyer engelleri literatüre bakıldığında, çalışanların kariyer gelişimini zorlaştıran engellerin sosyo-demografik özelliklerine göre değerlendirmesi ile ilgili herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing conditions in today's working life require the most effective and efficient use of human resources, especially in the service sector. For this reason, employees need to be more productive, more committed to their jobs, keep up with rapidly changing working conditions and be more ambitious in achieving organizational goals. But it is very difficult to keep up with work life that is subjected to various factors, especially in the hospitality sector. These factors may make it difficult for employees to have and to develop their career. Foreseeing the factors that limit career development and preventing them in time are very important both for the organizations and the employees. Therefore, in this study, it was aimed to determine the career barriers experienced by the individuals working in the hospitality industry and to determine the perception levels of the career barriers between the social and demographic characteristics of the workers. According to the main purpose of the research, related literature was investigated firstly, afterwards a questionnaire was conducted involving hospitality sector employees in order to determine the level of career barriers' perception. The questionnaire was applied primarily to employees in the hospitality sector in Antalya. The data obtained from the research were analyzed with IBM SPSS 20.0 program. A total of 395 persons were interviewed by firsthand, personal interview. As a result of the research, it was found that the perception levels of the factors like“difficult working conditions”,“insufficient job opportunities”and“stress and burnout”are the highest among employees. In other words, these factors are seen as factors that complicate and limit the career development of employees. In addition, it was determined that career barriers in the hospitality sector differed according to the socio-demographic characteristics of the employees. Afterwards the related literature investigation, it was found that studies in the field of career barriers in Turkey are limited. There is no any research investigating career barriers of the employees according to the social-demographic characteristics in hospitality industry. Therefore, this study is thought to contribute to the related literature.