Çalışma hayatında kuşak farklılıklarının insan kaynakları yönetimine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of generational differences on human resources management: A study
- Tez No: 826028
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Farklı dönemlerde yaşamış, farklı kültürlerin ve farklı yaşam olaylarının etkisi altında kalmış bireyler arasında kişilik ve davranışsal özellikleri açısından da farklılıklar olduğu görülmektedir. Bireyler arasındaki bu farklılıklar özellikle çalışma hayatında ortaya çıkmaktadır. Bugünün çalışma ortamı, ortak ekonomik ve ticari hedefler doğrultusunda yan yana çalışan beş farklı kuşağı içinde barındırmaktadır. Her kuşağın beklentileri, iletişim şekilleri ve bakış açıları farklı olabilmektedir. Bu farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda, işletme sahipleri ve yöneticiler için çalışma ortamında birden fazla kuşağı yönetmek önemli bir konu haline gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, çalışma hayatındaki kuşak farklılıklarının insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu doğrultuda Bencsik vd. (2015) tarafından geliştirilen Kuşak Farklılıkları Ölçeği çalışmanın amacına uygun bulunmuş ve soru formunda kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de çalışma hayatında yer alan X, Y ve Z kuşağına mensup 546 kişi katılmıştır. SPSS programı kullanılarak, ANOVA ve Ki-kare testleri ile alt örneklem grupları arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Z kuşağının yetkinlikleri değerlendirildiğinde, ifadelerin tamamı için verilen yanıtların kuşaklar arasında anlamlı bir şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Araştırmaya göre, Z kuşağına mensup bireyler; yaratıcı, uyumlu, kibar, özgün düşünceleri ile güçlü kariyer hedefleri olan ve problem çözme becerisi yüksek bireylerdir. Ayrıca katılımcıların %43,9'u farklı yaş grupları arasındaki kuşak farklılıklarının çalışma ortamında sorun oluşturduğunu düşünmektedir. Nihayet kuşaklar arasındaki çatışmanın en önemli nedenlerinin; iletişim problemleri, düşünme biçimi ve çalışma tarzı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of globalization, the dizzying developments occur in social, political, cultural, economic and technological fields. These developments also cause changes in the cultures of societies. It is seen that there are differences in the terms of personality and behavioral characteristics among individuals from different generations living under the influence of diverse cultures and life events during different periods. These differences between individuals emerge especially in working life. Today's work environment includes five different generations working side by side. The expectations, communication styles and perspectives of each generation may be different. Considering these differences, managing more than one generation in the work environment becomes an important issue for managers. The aim of this study is to analyze the effect of generational differences on human resources management. For that purpose a questionnaire were adapted from a scale by Bencsik et al. (2015). Fifty point four percent of the respondents completing the survey were males, 58,2% had graduate, and 33,5% had a master's degree. The differences between the subsamples were analyzed with ANOVA and Chi-square tests. It was determined that the answers given to all the statements regarding the competencies of the Z generation differed significantly between the generations. According to the findings of the study, individuals belonging to the Z generation were evaluated as creative, harmonious, polite, having original thoughts, strong career goals, and high problem-solving skills. In addition, 43.9% of the participants believed that generational differences between age groups created problems in the working environment. Finally, within the scope of this study, it was seen that the most important causes of intergenerational conflicts were communication problems, the way of thinking and working style.