Hıfzı Topuz'un basın, kültür ve edebiyat hayatı üzerinde bir tespit çalışması
This study is about Hifzi Topuz's media, culture and literary perspective
- Tez No: 553878
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Gazeteci kimliği ile tanıdığımız Hıfzı Topuz, iletişim uzmanlığı, kültür adamı kimliği, yazarlığı ve edebi çevresi bağlamında araştırma ve inceleme yapılmayı hak etmektedir. UNESCO bünyesinde (1959-1983) iletişim uzmanlığı kimliği ile dünyanın birçok ülkelerinde önemli görevlerde bulunmanın yanında, ülkemizde de iletişim ve kültür adına öncü ve kurucu çalışmaları olmuştur. Hıfzı Topuz'un aile büyüklerinden kalan mektuplar, fotoğraflar ve kendi birikimleriyle oluşturduğu; kültür, basın ve edebiyat tarihi açısından önem taşıyan geniş bir arşivi vardır. Yaptığımız söyleşiler esnasında, bu özel arşivi inceleme imkânımın olması, bu çalışma için ayrıca faydalı olmuştur. Cumhuriyet ile yaşıt olan Topuz, deneyimlerine, arşivine ve tarihi araştırmalarına dayanarak yazdığı tarihi ve biyografik belgesel romanlarıyla, günümüz okurları için geçmişe ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, Hıfzı Topuz'un, anlattıklarından ve çalışmalarından hareketle, düşünceleri etrafında görüşlerini tespit etmek, böylece Topuz'u, basın, kültür ve edebiyat tarihi açısından değerlendirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Known as a journalist, Hıfzı Topuz requires a different study, when we take into account his studies about cultural and communication areas. Within UNESCO (1959-1983), he worked as a communication expert in different parts of the world, while he has pioneering and founding roles in cultural and communication studies in Turkey. There is a rich archive of Hıfzı Topuz which descended from his family elders which include letters, photopraphs along with his own collections, all carry important meaning for the cultural, literary and press history. During our conversations with him, I had the chance to look at these documants that contributed to my study too. Aged with the Turkish Republic and drawing on his own experinces, archives and researches, he writes historical, biographical documentary novels, all shed light to history for modern readers. In this study, drawing on his accounts and written works, I aimed to analyze his ideas and views in terms of media, cultural and literary history.