Kişisel değerler ve inovasyon yeteneği arasındaki ilişki: Z kuşağı üzerinde bir araştırma
The relationship between personal values and innovation ability: A research on generation Z
  1. Tez No: 845350
  2. Yazar: SONGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz iş dünyası, z kuşağının sahip olduğu benzersiz özellikleri ve değerleri anlamak adına bir keşif yolculuğuna çıkmıştır. Özellikle kişisel değerler ile inovasyon yetenekleri arasındaki derin bağlantı, iş dünyasının kalbinde atarken, bu çalışma da bu kritik konuya odaklanmaktadır. Kişisel değer, bir bireyin kişisel nitelikleri, becerileri, deneyimleri ve karakter özelliklerini kapsayan bir kavramdır. İnovasyon yeteneği ise, yeni fikirler üretme, mevcut süreçleri geliştirme ve sıradışı çözümler bulma yeteneği olarak tanımlanabilir. Bireysel değer ve inovasyon yeteneği bir araya geldiğinde, bireylerin kendilerini ve çevrelerini sürekli olarak geliştirebilmeleri mümkün olur. Bireysel değer ve inovasyon yeteneği, bireylerin kariyer gelişiminde ve organizasyonlarda liderlik rollerinde etkili olmalarına yardımcı olur. Bu yetenekler, toplumların daha rekabetçi, çeşitli ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmelerine katkıda bulunur. Bu çalışmanın verileri, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile toplanmıştır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme seçilmiş ve 1995-2010 yılları arası doğan z kuşağından 450 kişilik bir örneklem grubu üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Bir dizi istatistiksel analize tabi tutularak kişisel değerler ile inovasyon yetenekleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz sonuçları, z kuşağı bireylerinin kişisel değerlerinin, inovasyon yeteneklerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, organizasyonların, çalışanlarının kişisel değerlerini anlamalarının ve bu değerleri inovasyon süreçlerine entegre etmelerinin, daha yenilikçi ve rekabetçi bir ortam yaratmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The contemporary business world has embarked on an exploratory journey to comprehend the unique characteristics and values of Generation Z. Particularly, as the profound connection between personal values and innovation capabilities pulsates at the heart of the business world, this study is focused on this critical subject. Personal value is a concept encompassing an individual's personal qualities, skills, experiences, and character traits. Innovation capability, on the other hand, can be defined as the ability to generate new ideas, improve existing processes, and find unconventional solutions. When personal value and innovation capability come together, individuals can continuously improve themselves and their surroundings. The amalgamation of personal value and innovation capability assists individuals in being effective in their career development and leadership roles within organizations. These skills contribute to the competitiveness, diversity, and sustainable development of societies. The data for this study were gathered through quantitative research methods using the survey technique. Convenient sampling was chosen as the sampling method, and analyses were conducted on a sample group of 450 individuals born between 1995 and 2010 from Generation Z. A series of statistical analyses were applied to examine the relationship between personal values and innovation capabilities. The analysis results indicate that the personal values of Generation Z individuals positively influence their innovation capabilities. The findings suggest that organizations understanding their employees' personal values and integrating these values into innovation processes can help create a more innovative and competitive environment.