Yeni kurumsal politik iktisat: Ampirik bir inceleme
New institutional political economy: An empirical review
  1. Tez No: 553905
  2. Yazar: EMİN AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN AKÇORAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Kurumlar, en genel ifadeyle bir toplumda oyunun kuralları olarak tanımlanmakta ve formel ve enformel kurumlar olmak üzere iki açıdan incelenebilmektedir. Formel kurumlar anayasa, yasa gibi toplumun tümünü kapsarken, enformel kurumlar ise gelenek, görenek gibi yüz yıllardır süreklilik gösteren davranış kalıplarıdır. Bu nedenle kurumlar gündelik hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada politik (siyasal) kurumların ekonomik performans üzerindeki etkisi, Yeni Kurumsal İktisat yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda hükümet istikrarı, sosyoekonomik durum, yatırım profili, iç çatşma, dış çatışma, yolsuzluk, siyasette askerin etkisi, siyasette dinin etkisi, hukuk ve düzen, etnik gerilimler, demokratik hesap verebilirlik ve bürokratik kalite politik (siyasal) kurumsal değişkenlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, siyasal sistemler, özgür/kısmi özgür/özgür olmayan ülkeler ve kapitalizimin çeşitleri açısından incelenmiştir. 1984-2015 zaman dilimi için ileri panel veri ekonometrik yöntemi ile ekonomik performansın politik (siyasal) kurumsal belirleyicileri uzun dönem etkiler dikkate alınarak analiz edilmiştir. Uluslararası ve ülke içi/ülke dışı dinamiklerin değişkenliği ve politik (siyasal) kurumların devlet yönetimindeki temel işleyişini göz önünde bulundurursak kurumlar önemlidir ve kurumların önemi her geçen gün artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In general, institutions are defined as the rules of the game in a society and can be examined in two aspects as formal and informal institutions. Formal institutions, such as the constitution, the law covers the whole society, while informal institutions are behaviours that have been perpetuated for centuries, such as tradition and customs.. For this reason, institutions are of great importance in our daily lives. In this study, the effects of political institutions on economic performance are examined within the framework of New Institutional Economics approach. In this context, the effect of government stability, socioeconomic status, investment profile, internal conflict, external conflict, corruption, military influence on politics, influence of religion in politics, law and order, ethnic tensions, democratic accountability and bureaucratic quality policy on economic growth and political systems, free / partial free / non-free countries and capitalism. For the period of 1984-2015, the political institutional determinants of economic performance with the advanced panel data econometric method were analyzed by taking into account the long-term effects. In view of the variability of international and domestic/foreign dynamics and the basic functioning of political institutions in state administration, institutions are important and the importance of institutions is increasing day by day.