Sağlık çalışanlarında stres ve tükenmişlik
Stress and burnout in health workers
- Tez No: 553906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlık sektöründe çalışanların stres ve tükenmişlik düzeyleri, sağlık personelinin fiziki ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacı sağlık sektöründe çalışanların stres ve tükenmişlik düzeylerini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, stres ve tükenmişlik algısının neden olduğu problemlerin belirlenmesidir. Sağlık sektöründe verilen hizmetin kesintisiz ve sürekli olması önemlidir. Ayrıca sağlık sektöründe çalışanlar yoğun ve stresli çalışma koşullarına sahiptir. Sağlık personelinin, insan sağlığı üzerinde doğrudan etkilerinin olması, sağlık personelinin stres ve tükenmişlik algılarının tespit edilmesini önemli kılmaktadır. Sağlık sektöründe kurumlar tarafından personelin stres ve tükenmişlik algısına yönelik gerekli stratejiler ve politikaların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu konuda özellikle bireysel ve örgütsel düzeyde stres ve tükenmişliğe neden olabilecek faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörlere yönelik çözüm önerilerinin getirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The stress and burnout levels of the employees in the health sector may adversely affect the physical and psychological status of the health personel. The aim of this study is to determine the factors affecting the levels of stress and burnout in the health sector, and to determine the problems caused by the perception of stress and burnout. It is important that the service provided in the health sector is continuous and continuous. In addition, healthcare workers have intensive and stressful working conditions. The fact that health personnel has a direct impact on human health makes it important to determine the stress and burnout perceptions of health personnel. In health sector, necessary strategies and policies should be taken into consideration by institutions for the perception of stress and burnout of the personel. In this regard, it is important to identify factors that may cause stress and burnout, especially at individual and organizational levels, and to propose solutions to these factors