Yeni girişimlerde (Startup) ve kurumsal şirketlerde dönüşümcü liderliğin bireysel yaratıcılık üzerine etkisinde içedönüklüğün/dışadönüklüğün düzenleyici rolü
The moderating role of introversion/extroversion in the relationship between transformational leadership and individual creativity in corporate companies and startups
- Tez No: 553926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzün hızla gelişen ve değişen iş dünyasında, iş yapma biçimlerine uygun olarak startup olarak adlandırılan yeni girişimler ortaya çıkmıştır. Dünyada 2008 yılındaki ekonomik krizden sonra sayıları ve etkinlikleri hızla artan startuplar, en büyük şirketleri geride bırakarak dünyanın en değerli firmaları haline gelmeye başlamıştır. Örneğin, 2017 yılında 34 startup 1 milyon dolar değerini aşarak tek boynuzlu girişim (unicorn) statüsüne erişmiştir. Startup kelimesinin birçok tanımı olsa da en çok kabul gören tanımına göre bu kavram, hızlı büyüme üzerine kurulmuş firmaları ifade etmektedir. Bu bağlamda bu yeni ekosistemin üyelerinin örgüt yapıları ve yetenek yönetimi, kurumsal şirketlerden çok daha farklı değerlendirilmektedir. Liderler ise startup adı verilen firmaların en önemli varlıkları olarak görülmektedir. Çünkü yenilik ve değişimin öncüsü olmak bu girişimlerin vazgeçilmezidir. Rekabet avantajı kazanmak isteyen organizasyonlarda liderlerin en temel görevlerinden biri, yaratıcı çalışanları istihdam etmesi kadar, onların yaratıcılıklarının ortaya çıkarılması olarak görülebilir. Liderlik, çalışan yaratıcılığı ve beş büyük kişilik özelliği ile ilgili yapılmış araştırmalar startup ve kurumsal organizasyon ayrımını yapmadan gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, farklı organizasyonlardaki (startup ve kurumsal organizasyonlar) dönüşümcü liderlik algısı, bireysel yaratıcılık ve içedönüklük ilişkisi ortaya konulmuştur. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda dönüşümcü liderlik ve yaratıcılık ilişkisinde içedönüklük/dışadönüklük kişilik özelliğinin düzenleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca startuplarda işgörenlerin bireysel yaratıcılık düzeylerinin kurumsal şirketlere göre yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving and changing business world, new initiatives, called startups, have emerged in accordance with the way they do business. After the economic crisis in the world in 2018, the numbers and activities of rapidly increasing startups, leaving behind the biggest companies in the world has become the most valuable companies. For example, in 2017, 34 startups reached the unicorn status by exceeding $ 1 million. Even though there are many definition of the word startup, the most popular definition refers the companies that built on rapid growth. In this regard, organizational structure and talent management has been evaluated different than the corporte companies. Leaders are considered as the most valuable entities of statrtups companies. Because being the pioneer of innovation and change is indispensible for these initiatives. One of the fundamentals of the organizations who wants to win competitive advantage can be seen as to hire creative workers as find out their creativity. The researchs about relationships among leadership, creativity and personality were not make distinction between startups and corporate organizations. In this work, the relation between individual creativity, introversion and transformational leader perception in different organizations (startups and corporate organizations) has been presented. The data were analyzed by using SPSS 24.0 statistical package program. As a result of the research, it is determined that introverness/extravertness plays a moderator role in the relationship between transformational leadership and individual creativity. As well as the fact that, it was observed that individual creativity levels of employees were higher in startups than corporate companies.